Do čela ČT <span>další exkomunista</span> a "ředitel parkoviště"

Relax
3. 6. 2009
Ode dneška s novým zástupcem: ředitel ČT Jiří Janeček (vpravo).
Ode dneška s novým zástupcem: ředitel ČT Jiří Janeček (vpravo).

Ode dneška s novým zástupcem: ředitel ČT Jiří Janeček (vpravo).Ředitel České televize Jiří Janeček učinil další ze série svých svérázných personálních kroků. Navrhl Radě ČT, aby se jeho statutárním zástupcem stal další táborský komunista a předlistopadový člen Sboru národní bezpečnosti Vladimír Karmazín. Radní Janečkův návrh schválili.

Karmazína přivedl předloni na podzim do pražského vedení ČT právě Janeček a svěřil mu nově zřízený post provozního ředitele. Jde o nejzáhadnější postavu současného managementu a o jednoho z ředitelů v televizi, u něhož není podle kritiků jasné, jakou práci vlastně odvádí. Zaměstnanci televize si pro něj vymysleli přezdívku "ředitel parkoviště", která podle nich nejlépe odráží jeho pracovní náplň: spadá pod něj vozový park.

Karamzín má ale na svoji pracovní náplň zcela odlišný názor: na starosti má prý "skoro všechno, mimo výrobu a program", citují Janečkova zástupce dnešní Lidové noviny.  

Ředitel parkoviště

V roce 2007 uvedly Lidové noviny, že by se Karmazín měl starat o výstavbu nové budovy brněnského studia, které před svým nástupem do Prahy díky Janečkovi vedl. Tuto činnost nevykonával s velkými úspěchy, stavba už třikrát zkrachovala kvůli sporům o pozemky.

ČTĚTE TAKÉ: Kandidáti na šéfa ČT: Janeček, Bobošíková...

Karmazín se nevyhne podezření, že ho do vysokých funkcí v televizi vynesla hlavně známost s Janečkem, jehož pravou rukou na Kavčích horách byl v minulosti jako finanční ředitel bývalý milicionář František Lambert. Janeček i Karmazín pocházejí z Tábora a byli členy KSČ. Na rozdíl od Janečka ovšem Karmazín neměl s médii dříve mnoho společného.

V KSČ ale Karamzín nebyl prý nijak dlouho: "Asi rok a půl," citují dnešní Lidové noviny jeho dřívější vyjádření. "Byla to prý povinnost, když se chtěl dostat na policejní školu, jež mu tehdy umožňovala další profesní postup," doplňují. 

ČTĚTE TAKÉ: Bobošíková: ČT bez reklam a koncesionářských poplatků

Esenbák v televizi

V roce 1986 nastoupil ke Sboru národní bezpečnosti, pak to dotáhl až na Inspekci ministra vnitra, kde pracoval do roku 2000. Další roky dělal zástupce ředitele na učilišti. Rovnou z něj nastoupil bez výběrového řízení do čela brněnského studia.

Teď by Karmazín mohl stanout v čele celé televize. Prozatímním šéfem by se měl stát, pokud radní nezvolí do 15. července řádného ředitele pro další funkční období. "Někde jsem dokonce četl, že by to mohl být provozní ředitel Vladimír Karmazín," řekl v Právu před pár dny místopředseda Rady ČT Jan Prokeš. A dnes se Karmazín Janečkovým zástupcem opravdu stal. 

Rada vybrala pět kandidátů, kteří postupují do dalšího kola probíhajícího výběrového řízení. Statutárním zástupcem ředitele ČT byl do dnešního odpoledne šéf techniky Rudolf Pop.

Foto: Lucie Pařízková

Naše nejnovější vydání

TýdenSedmičkaPředplatné