Kandidáti na šéfa ČT: <span>Janeček, Bobošíková</span>...

Relax
3. 6. 2009 13:44
Předseda Rady ČT Jiří Baumruk a ředitel ČT Jiří Janeček.
Předseda Rady ČT Jiří Baumruk a ředitel ČT Jiří Janeček.

Předseda rady Jiří Baumruk a místopředsedkyně Helena Fibingerová.Rada České televize vybrala dnes odpoledne v tajné volbě pětici kandidátů na ředitele. Z téměř dvacítky zájemců postoupili do dalšího kola současný ředitel Jiří Janeček, bývalá ředitelka vlastní tvorby na Primě Jana Kasalová, výkonný ředitel hudební stanice Óčko Hynek Chudárek, europoslankyně Jana Bobošíková a jako poslední někdejší šéf projektu digitální televize Barrandov Radomír Pekárek.

Nejvíc hlasů získali při první tajné volbě zřejmě Kasalová (12) a Janeček (11), třetí byla bývalá televizní moderátorka Bobošíková (9). Naopak například bývalý ředitel ČT Petr Klimeš dostal jen tři hlasy a jeho předchůdce Dušan Chmelíček dva. Jako pátého postupujícího pak radní dovolili Radomíra Pekárka (11 hlasů).

Výběr se měl uskutečnit původně už v polovině května, rada jej však odložila, protože čekala na nově zvolené členy. Před dnešním zasedáním se opakovaně objevovaly úvahy, že radní probíhající konkurz zruší a vypíší nový.

ČTĚTE TAKÉ: Volba ředitele byla odložena

Současnému řediteli Jiřímu Janečkovi končí mandát v polovině července. Na úvod dnešního zasedání zdůraznil, že nebude-li včas zvolen jeho řádný nástupce, měl by se dočasně ujmout vedení ČT její provozní ředitel Vladimír Karmazín.

Radní po tajném hlasování oznámili, že o novém šéfovi ČT rozhodnou definitivně 15. července.

Předseda Rady ČT Jiří Baumruk a ředitel ČT Jiří Janeček."Vyzývám, aby Janeček odstoupil," oznámil po volbě radní Milan Uhde. Patří k těm, jimž se nelíbí, že ČT odvysílala v minulých dnech spot nacionalistické Národní strany, která v něm mluvila o "konečném řešení otázky cikánské". Členům rady pak navrhl, aby o Janečkově rezignaci hlasovali.

V projektech uchazečů o místo nového ředitele se opakovaně objevovaly návrhy na šetření, ale třeba i na zrušení koncesionářských poplatků a financování televize ze státního rozpočtu.

ČTĚTE TAKÉ: Bobošíková: ČT bez reklam a koncesionářských poplatků

Mezi uchazeči, kteří dnes nepostoupili, byli například i režisér a dokumentarista Martin Vadas či bývalý televizní redaktor a mluvčí vlády Jiří Potužník.

 Profily pětice kandidátů na šéfa České televize
Jana Bobošíková (44) - Od roku 2004 europoslankyně, do EP kandiduje i letos. V Československé televizi a České televizi pracovala v letech 1989-1992 a 1994-1998, během televizní krize byla od prosince 2000 do února 2001 ředitelkou zpravodajství. V letech 2001-2004 moderovala diskusní pořad televize Nova Sedmička. Loni byla kandidátkou KSČM na prezidentku republiky.
Ve svém projektu navrhuje zrušit reklamu i koncesionářský poplatek a financovat televizi státem či z fondů EU. ČT by podle ní měla místo nákupů pořadů sama více vyrábět. Hodlá také přeměnit ČT 4 Sport na program výukově kulturní.

Hynek Chudárek (48) - Výkonný ředitel a člen představenstva hudební stanice Óčko. Do tehdejší Stanice O přišel krátce po jejím začátku v roce 2002 a stal se jedním z akcionářů. Ve vedení televize zůstal i poté, co ji v roce 2005 ovládla společnost Mafra (vydává mj. Mladou frontu Dnes). Před vstupem do médií působil ve firmě vyrábějící CD.
Hodlá výrazně zeštíhlit současný počet zaměstnanců, zpočátku až o třetinu. Českou televizi chce více otevřít spolupráci s nezávislými tvůrci. ČT1 a ČT2 by měly být rovnocenné, druhý program by přitom nevysílal sport a zpravodajství a byl by zaměřen spíše na menšinového diváka. Počítá s ukončením vysílání reklamy, koncesionářské poplatky by se snažil zvyšovat maximálně o inflaci.

Jiří Janeček (53) - Od roku 2003 generální ředitel televize. Kariéru v médiích začínal jako redaktor okresních novin, v televizi pracuje od roku 1989. Nejprve byl jihočeským zpravodajem, později moderoval hlavní zpravodajskou relaci. Během jeho úřadování byly zvýšeny koncesionářské poplatky a zlepšilo se hospodaření televize, začaly také vysílat dva nové kanály. Kritizován byl například za personální politiku nebo přehmaty při vymáhání poplatků.
Mezi své hlavní cíle řadí větší regionalizaci zpravodajství, zjednodušení vnitřní struktury ČT nebo lepší výběr poplatků. Chce zkvalitnit program a televizi více otevřít mladým a nezávislým tvůrcům. Hodlá do roku 2015 ušetřit 4,5 miliardy korun snížením osobních nákladů nebo optimalizací výroby.

Jana Kasalová (45) - Bývalá ředitelka vlastní tvorby televize Prima. Mimo jiné také působila jako redaktorka Mladé fronty a spoluzakládala časopis Reflex. Byla reportérkou pořadu Na vlastní oči a dramaturgyní pořadu Tabu na Nově. O křeslo ředitele ČT se již neúspěšně ucházela.
Její projekt obsahuje například snahu o jasnější profilování jednotlivých programů, chce také do České televize přilákat zkušené novináře. V hospodaření vidí rezervy například ve zbytečně velkém areálu na Kavčích horách, chce také zlepšit systém manažerského řízení televize.

Radomír Pekárek - Bývalý šéf projektu digitální televize Barrandov, předtím pracoval jako ředitel televizní a dabingové divize barrandovských studií.
Jeho koncepce obsahuje větší profilaci jednotlivých kanálů, například ČT1 má být až na hlavní večerní relaci bez zpravodajství, ČT2 se má zaměřit na kulturní a vzdělávací sféru. Hodlá více spolupracovat s FAMU a svazy výkonných umělců. Ekonomiku a výrobu by podrobil celkovému nezávislému auditu.

Foto: Lucie Pařízková, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ