Rada České televize vybrala dnes odpoledne v tajné volbě pětici kandidátů na ředitele. Z téměř dvacítky zájemců postoupili do dalšího kola současný ředitel Jiří Janeček, bývalá ředitelka vlastní tvorby na Primě Jana Kasalová, výkonný ředitel hudební stanice Óčko Hynek Chudárek, europoslankyně Jana Bobošíková a jako poslední někdejší šéf projektu digitální televize Barrandov Radomír Pekárek.
Nejvíc hlasů získali při první tajné volbě zřejmě Kasalová (12) a Janeček (11), třetí byla bývalá televizní moderátorka Bobošíková (9). Naopak například bývalý ředitel ČT Petr Klimeš dostal jen tři hlasy a jeho předchůdce Dušan Chmelíček dva. Jako pátého postupujícího pak radní dovolili Radomíra Pekárka (11 hlasů).
Výběr se měl uskutečnit původně už v polovině května, rada jej však odložila, protože čekala na nově zvolené členy. Před dnešním zasedáním se opakovaně objevovaly úvahy, že radní probíhající konkurz zruší a vypíší nový.
ČTĚTE TAKÉ: Volba ředitele byla odložena
Současnému řediteli Jiřímu Janečkovi končí mandát v polovině července. Na úvod dnešního zasedání zdůraznil, že nebude-li včas zvolen jeho řádný nástupce, měl by se dočasně ujmout vedení ČT její provozní ředitel Vladimír Karmazín.
Radní po tajném hlasování oznámili, že o novém šéfovi ČT rozhodnou definitivně 15. července.
"Vyzývám, aby Janeček odstoupil," oznámil po volbě radní Milan Uhde. Patří k těm, jimž se nelíbí, že ČT odvysílala v minulých dnech spot nacionalistické Národní strany, která v něm mluvila o "konečném řešení otázky cikánské". Členům rady pak navrhl, aby o Janečkově rezignaci hlasovali.
V projektech uchazečů o místo nového ředitele se opakovaně objevovaly návrhy na šetření, ale třeba i na zrušení koncesionářských poplatků a financování televize ze státního rozpočtu.
ČTĚTE TAKÉ: Bobošíková: ČT bez reklam a koncesionářských poplatků
Mezi uchazeči, kteří dnes nepostoupili, byli například i režisér a dokumentarista Martin Vadas či bývalý televizní redaktor a mluvčí vlády Jiří Potužník.
Profily pětice kandidátů na šéfa České televize |
Jana Bobošíková (44) - Od roku 2004 europoslankyně, do EP kandiduje ![]() Ve svém projektu navrhuje zrušit reklamu i koncesionářský poplatek a financovat televizi státem či z fondů EU. ČT by podle ní měla místo nákupů pořadů sama více vyrábět. Hodlá také přeměnit ČT 4 Sport na program výukově kulturní. ![]() Hodlá výrazně zeštíhlit současný počet zaměstnanců, zpočátku až o třetinu. Českou televizi chce více otevřít spolupráci s nezávislými tvůrci. ČT1 a ČT2 by měly být rovnocenné, druhý program by přitom nevysílal sport a zpravodajství a byl by zaměřen spíše na menšinového diváka. Počítá s ukončením vysílání reklamy, koncesionářské poplatky by se snažil zvyšovat maximálně o inflaci. Jiří Janeček (53) - Od roku 2003 generální ředitel televize. Kariéru v ![]() Mezi své hlavní cíle řadí větší regionalizaci zpravodajství, zjednodušení vnitřní struktury ČT nebo lepší výběr poplatků. Chce zkvalitnit program a televizi více otevřít mladým a nezávislým tvůrcům. Hodlá do roku 2015 ušetřit 4,5 miliardy korun snížením osobních nákladů nebo optimalizací výroby. ![]() Její projekt obsahuje například snahu o jasnější profilování jednotlivých programů, chce také do České televize přilákat zkušené novináře. V hospodaření vidí rezervy například ve zbytečně velkém areálu na Kavčích horách, chce také zlepšit systém manažerského řízení televize. Radomír Pekárek - Bývalý šéf projektu digitální televize Barrandov, předtím pracoval jako ředitel televizní a dabingové divize barrandovských studií. Jeho koncepce obsahuje větší profilaci jednotlivých kanálů, například ČT1 má být až na hlavní večerní relaci bez zpravodajství, ČT2 se má zaměřit na kulturní a vzdělávací sféru. Hodlá více spolupracovat s FAMU a svazy výkonných umělců. Ekonomiku a výrobu by podrobil celkovému nezávislému auditu. |
Foto: Lucie Pařízková, ČTK