Jak Rusové poroučejí vodě, stavba věže v Indii a pohřebiště lodí

22. 11. 2016 10:39
Tajemství kapky vody.
Tajemství kapky vody.

I v úterý přinášíme zajímavosti ze světa. Co se děje nového? Ruští vědci objevili podle agentury TASS způsob, jak nechat levitovat krůpěje vody. V Indii chystají stavbu nejvyšší náboženské stavby na světě, píše CNN. U břehů Anglie existuje místo, kde ztroskotalo už přes tisíc lodí. Zaujalo to internetovou verzi BBC.

TASS.Výzkumníci univerzity v ruském městě Ťumeň zaznamenali úspěch při pokusech o získání kontroly nad krůpějí vody vznášející se nad hladinou. Tento výzkum podle odborníků pomůže poodhalit tajemství přírodních chemických procesů, které se odehrávají v mikroskopickém množství vody. Vodní krůpěj je shlukem mnoha droboučkých kapek o průměru jedné dvacetiny milimetru, které se projevují při vypařování a tvoří se z nich nad hladinou mlha. Při výzkumu použili vědci laser k ohřátí hladiny a pomocí infračervených paprsků docílili toho, že se kapky, které by se jinak měnily v páru, nad hladinou vznášely a nabývaly na velikosti podle toho, zda byly, nebo nebyly ozařovány. Ruští badatelé věří, že výzkum pomůže zkoumání procesů u aerosolů, například u těch, které vznikají při používání pesticidů.


CNN.Indové se rozhodli "přiblížit bohu" a začali s výstavbou nejvyšší náboženské stavby současnosti. Hinduistický chrám má mít na výšku 700 stop, což odpovídá 214 metrům. Svatyně Vrindavan Chandrodaya Mandir v indickém státě Utarpradéš tak bude vyšší než svatopetrská bazilika ve Vatikánu nebo luteránský velechrám v německém Ulmu. Vůči zemětřesení odolná stupňovitá věž připomínající vzhledem vesmírnou raketu má být dostavěna v roce 2019. Kromě tradičních 30 akrů lesa věnovaných Krišnovi bude věž obklopená také vilovými čtvrtěmi, kancelářskými budovami a zábavním parkem.

Projekt Vrindavan Chandrodaya Mandir.

BBC.Skrytý "hrob" více než tisícovky vraků. I tak by se dalo nazvat místo jen devět kilometrů vzdálené od města Deal ve východním Kentu. Přes šestnáct kilometrů dlouhá mělčina Goodwin Sands je jedním z nejnebezpečnějších míst Lamanšského průlivu, ale i proto má obrovskou historickou hodnotu. Na jejím dně spočívá mnoho lodí z počátku 18. století i pozdějších let, které místní potápěči objevili v roce 1979. Velkou roli mělčina sehrála i za druhé světové války. Britové si dnes kladou otázku, zda lodě vůbec ze dna draze vyprostit a rozšiřovat přístav, ale zničit tak vzniklý ekosystém z mnohdy unikátních živočišných druhů. Bagrování v Goodwin Sands má mnoho odpůrců nejen mezi ekology, ale i mezi lidmi, kteří by byli raději, aby tajemství mělčiny zůstalo zachováno.

Autor: Šárka LokajováFoto: ČTK , Facebook , youtube, PICTURE ALLIANCE/christopher gonta

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ