<span>Konec pražských úřadů?</span> Budoucností je e-government
21. 4. 2010 20:03
bez popisku 247013
Jak se vám podařilo docílit tak markantního skoku během dvou let?
My jsme se začátkem roku 2008 zúčastnili oficiálního vyhodnocení na konferenci v Soulu. Když jsem přišel do pozice v Praze, tak tu žádný e-government nefungoval. Na konferenci jsme začali komunikovat s kolegy z velkých měst a hned potom, co jsme se vrátili, jsme si stanovili cíle. Nejdřív jsme koupili pro Prahu doménu Praha.eu, která byla tehdy, jak to tak bývá, v majetku nějakého holandského spekulanta. Už tehdy fungovaly statické webové stránky města, takže ten skok nebyl až tak komplikovaný.
Kolik Prahu doména stála?
To jsme řešili soudní cestou, takže nešlo o vyrovnání s Holanďanem, kterému bychom dali balík peněz. My jsme ho zažalovali a soud jsme vyhráli. Doména nás stála řádově stovky dolarů.
ČTĚTE TAKÉ: Praha má se svým webem světový úspěch. Porazila i New York
Do jaké míry spolupracuje web s mobilními technologiemi?
Struktura portálu je postavena od začátku dobře. Je schopna absorbovat další požadavky uživatelů nebo redakce, takže náběh nových služeb je o dost jednodušší. Mobilní technologie jsou tam víceméně připravené a už dnes má Praha pár aplikací, jako je sledování městských kamer, kdy se zaregistrujete do služby, přijde vám "esemskou" odkaz, vy to potvrdíte a můžete po cestě do práce sledovat situaci na křižovatkách.
Měl jste při práci na podobě portálu nějakou představu, jak do něj integrovat sociální sítě?
Co se týká integrace sociálních sítí a e-governmentu, obsahově je to trochu jiná kapitola. Jediné, co je tam dnes vytvořené, je standardní spolupráce mezi sociálními sítěmi Twitter a Facebook.
Těžko budete hanit svůj výtvor. Je přesto něco, co je na webu nutné zdokonalit?
Určitě. Na jedné straně je jasné, že se Praha dnešním dnem stává lídrem v oblasti e-governmentu, ale je těžké porovnávat úroveň e-governmentového portálu s komerčními nebo sociálními portály. Je to výzva pro mé nástupce. Portál má velké mezery právě proto, jak je technologie otevřená a připravená na další rozvoj. Dnes víme, že tam určitě chybí multimediální stránka, kterou se nám z časových důvodů nepovedlo vytvořit. V Praze se děje každý den tolik zajímavých věcí, že by si občané zasloužili reportáže nebo šoty, které jsou hodinu nebo dvě staré. Další věcí je snaha dostat na web co nejvíc podání v rámci správního řízení, tedy různé žádosti. Když jsem odcházel, tak bylo vytvořených téměř sto podání, které jsou vhodné k autorizaci. Podle mých informací se mohou občané dočkat v druhé polovině roku pravého e-governmentu, takže nebudou muset na chodit na úřady.
Je vůbec technologicky možné, aby obyvatel Prahy nemusel chodit na magistrát a řešil všechno jen přes internet?
Máme dva problémy. Jeden je procesní. Na úřad začnou v určitém okamžiku přicházet elektronické dokumenty. Úřad tak na to musí být připraven, v čemž nám napomáhají projekty typu Czech POINT. Druhý je legislativní. Pokud v Soulu občan podá nějakou žádost, nepředpokládá se, že by toho někdo zneužil. U nás to není tak jednoduché. Pokud pošlete elektronicky žádost, Praha musí vědět, že jste to vy. To je technicky možné, procesně se to dá zařídit, ale je to proti legislativě. To je paradoxní. Pokud ověří vaši totožnost město, z hlediska zákona je to málo. Vy to musíte přinést buď osobně a podepsat to, nebo to podepsat elektronickým podpisem, což je problém. Rozšíření elektronických podpisů je u nás strašně nízké. Anebo, to je úplný paradox, napsat žádost, podepsat jí, strčit do obálky a poslat poštou.
Foto: Magistrát hlavního města Prahy
Autor: Petr Vnouček
Další čtení
Šumivá vína na Silvestra stále vedou. Češi začali objevovat i řemeslné rumy, giny a whisky s autentickými příběhy
Domácí
28. 12. 2024
Zemřela herečka Jana Synková, opora Ypsilonky známá třeba i z filmu Saturnin
Domácí
28. 12. 2024
Na silvestra si restaurace vydělají více než běžné dny, otevře jich 70 procent
Ekonomika
28. 12. 2024