Praha má se svým <span>webem světový úspěch.</span> Porazila i New York

21. 4. 2010 17:32
Ocenění převzali Václav Kraus a náměstek primátora Milan Richter.
Ocenění převzali Václav Kraus a náměstek primátora Milan Richter.
Ocenění převzali Václav Kraus a náměstek primátora Milan Richter.Pražský magistrát má druhý nejlepší web na světě, mezi evropskými městy je dokonce na prvním místě. Myslí si to prestižní americký institut The E-Governance Insitute, který dnes zveřejnil své srovnání webových stránek světových metropolí.

Praha, která v roce 2005 obsadila 14. místo, a o dva roky později se dokonce propadla o jednu pozici níž, v posledním bodování institutu předběhla taková města, jako je New York, Londýn nebo Paříž. Lepší webový portál určený občanům a návštěvníkům města má podle hodnotitelů jen jihokorejský Soul. Na třetím místě se umístil Hongkong.

Podle náměstka primátora Milana Richtra není dokladem úspěchu jen ocenění amerického institutu, který je součástí Rutgers University v Newarku, ale i "markantní nárůst návštěvnosti portálu".

ČTĚTE TAKÉ: Konec pražských úřadů? Budoucností je e-government


Na stránky nacházející se na adrese www.praha.eu údajně v současnosti měsíčně zavítá na 600 tisíc návštěvníků. "Zatímco předchozí stránky byly jen internetovou vývěskou magistrátu a jejich funkcí bylo zpřístupnit zveřejňované informace o činnosti úřadu občanům Prahy, současný portál je hlavní elektronickou vstupní bránou k informacím a službám... Občané tak ušetří čas za cesty k přepážkám," uvádí Richter.

Na úřad, nebo na internet?

Web hlavního města Prahy nehodnotila instituce na základě designu."V tuto chvíli jsem napočítal devětadvacet agend, které jste si ještě před čtyřmi pěti lety vyřizoval jako občan Prahy kontaktním způsobem," řekl on-line deníku TÝDEN.CZ pražský primátor Pavel Bém, podle něhož magistrát k 1. červnu spustí dalších 61 projektů, které umožní občanům vyřídit si přes internet například registrační kartu chovatele psa, podat čestné prohlášení o majetkových poměrech nebo žádost o vydání souhlasu k nakládání s nemovitostí.

Top 20 webů světových metropolí 2009  
Město Body
1. Soul 84,74
2. Praha
 72,84
3. Hongkong
 62,83
4. New York
 61,1
5. Singapur
 58,81
6. Šanghaj
 57,41
7. Madrid 55,59
8. Vídeň 55,48
9. Auckland 55,28
10. Toronto 52,87
11. Paříž
 52,65
12. Bratislava
 52,5
13. Londýn
 51,95
14. Jeruzalém
 50,64
15. Tokio 50,58
16. Záhřeb
 50,15
17. Lublaň 49,39
18. Lisabon 48,81
19. Brusel 48,01
20. Johannesburg
 47,68
Počítačově gramotní Pražané by se měli podle Béma téměř zbavit nutnosti chodit na městský úřad za tři až čtyři roky. Magistrátu zatím v plné realizaci plánu brání zákon o elektronickém podpisu. Problém má vyřešit plné zprovoznění karty Opencard, která by měla v ideálním případě fungovat jako "elektronická občanka".

Internetové stránky nebyly hodnoceny podle designu, ale na základě 98 kritérií rozdělených do kategorií zabezpečení, přístupnost stránek, obsah, služby na stránkách a zapojení občanů do rozhodování města. Do hodnocení se promítá i ochrana soukromí uživatelů, rychlost reakce politiků na dotazy občanů na on-line fórech, nebo možnost návštěvníků vyřídit na webu záležitosti, kvůli nimž by jinak museli zajít na městský úřad.

"Architektem" oceněného portálu www.praha.eu je bývalý ředitel magistrátního odboru informatiky Václav Kraus, který na svůj post rezignoval v prosinci v souvislosti s problémy kolem ambiciózního projektu městských karet Opencard. Krausovi The E-Governance Institute udělil cenu za nejvýraznější pokrok mezi světovými městy.

Foto: Magistrát hlavního města Prahy, praha.eu

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ