<span>Mrtví se hlásí</span> ze záhrobí. Facebook si neví rady

23. 7. 2010 08:30
Facebook se zatím nedokáže efektivně vypořádat s &quot;mrtvými&quot; profily.
Facebook se zatím nedokáže efektivně vypořádat s &quot;mrtvými&quot; profily.

Facebook se zatím nedokáže efektivně vypořádat s Když Američanka Courtney Purvinová zavítala v minulém měsíci na vlastní "facebookový" účet, vyzvala ji sociální síť, aby se opět spojila se starým rodinným přítelem. Na tom by nebylo nic divného, Facebook takové výzvy zasílá už delší dobu. Přítel uživatelky byl ale v té době tři měsíce po smrti, píše web amerického deníku New York Times.

"Trochu mě to vystrašilo," řekla webu amerického deníku New York Times uživatelka. "Bylo to, jako by se vrátil ze světa mrtvých." Případ Courtney Purvinové je jedním z mnoha příkladů bizarního přístupu sociální sítě, která se zatím nedokáže efektivně vypořádat s účty zemřelých uživatelů. Ti však s narůstající popularitou Facebooku přibývají.

ČTĚTE TAKÉ: Na "neoblíbeném" Facebooku už je půlmiliarda lidí

Facebook ví o svých členech řadu věcí. Přátelům dokáže připomenout narozeniny nebo upozornit na to, že nebyli delší dobu v kontaktu. Současné nastavení Facebooku však neumí zabránit tomu, aby služba automaticky nepřipomínala uživatelům, že se zemřelým už nějakou dobu nejsou v kontaktu.

Facebook stárne

Pozůstalí se mohou rozloučit i přes Facebook. Musí ale podat žádost.Společnost o problému s "mrtvými" profily ví. Přiznává ale, že zatím nenašla dobré řešení. "Je to velmi citlivé téma," řekla newyorským Timesům mluvčí společnosti Meredith Chinová: "A pohled na mrtvé přátele může být samozřejmě bolestivý." Vzhledem k rozsahu webu "a lidem, kteří každý den umírají, nebudeme nikdy schopni všechno perfektně zachytit," dodala.

Podle Jamese Katze, profesora komunikace na Rutgersově univerzitě, je doba, kdy se na Facebooku pohybovali jen mladí uživatelé a jejich smrt byla pro správce služby výjimečnou událostí, dávno pryč. Největší příliv uživatelů dnes sociální síť podle průzkumu společnosti comScore zaznamenává v kategorii lidí starších 65 let, jichž se na Facebooku jen v květnu zaregistrovalo okolo 6,5 milionu. To je třikrát víc než ve srovnatelném období loňského roku. Právě v této kategorii se dá logicky očekávat nejvyšší úmrtnost.

Upřímnou on-line soustrast

Pokud se Facebook v minulosti dozvěděl o tom, že uživatel není mezi živými, jeho profil ihned smazal. Dnes se ale snaží najít lepší cestu. Jednou z možností je uchování stránek jako místa, kde mohou památku zesnulého uctít jeho přátelé. V obou případech ale musí pozůstalí vyplnit na webu formulář a smrt blízkého člověka doložit buď zprávou z novin, nebo úmrtním oznámením, které zkontroluje jeden ze správců komunitního webu.

Pozůstalí mají v dnešní době o starost víc.Řada uživatelů ale o takové možnosti vůbec neví. V době, kdy na 350 tisíc uživatelů připadá jediný zaměstnanec, proto připadá v úvahu jediné východisko -  žádosti o deaktivaci "mrtvých" účtů musí vyhodnocovat automatizovaný proces.

"Testujeme způsoby zavedení programu, který by se s tím vypořádal. Ale nesmíme to zkazit. Musíme to udělat správně," řekla New York Times mluvčí společnosti.

Vrátíte mi účet?

Do té doby si ale svým virtuálním životem nemůže být jist žádný uživatel. Na současný systém doplatil v říjnu německý programátor Simon Thulbourn, jehož přítel poslal Facebooku oznámení o úmrtí neznámého jmenovce. Zaměstnanec sociální sítě jeho informaci zpracoval a Thulbournovi zamknul účet.

"Když jsem poprvé ‚zemřel‘, začal jsem se rozhlížet po nápovědě na facebookových stránkách, ale bohužel zřejmě nemají oddíl: ‚Ve skutečnosti nejsem mrtvý, mohl bych prosím dostat zpátky svůj účet?‘ Tak jsem se rozhodl vyplnit všechny formuláře na jejich webových stránkách," napsal Timesům Thulbourn.

Ilustrační foto: www.profimedia.cz

Autor: -pev-

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ