V Číně údajně nejtvrdší represe disentu od olympiády 2008

31. 3. 2011 12:42
Peking prý uplatňuje tvrdé represe vůči disidentům. Bojí se revolučních nálad (ilustrační foto).
Peking prý uplatňuje tvrdé represe vůči disidentům. Bojí se revolučních nálad (ilustrační foto).

Z obavy, že nynější revolta v arabském světě bude inspirací pro domácí odpůrce, oficiální Peking začal proti domácímu disentu uplatňovat nejtvrdší represe od olympijských her v roce 2008. Tehdy slíbil světové veřejnosti aspoň částečnou nápravu při respektování lidských práv.

I to málo, čeho bylo od té doby dosaženo, je nyní pryč. S odvoláním na čínské ochránce lidských práv to dnes napsala agentura AFP.

Nejméně 25 disidentů bylo prý od začátku revolty v arabských zemích vsazeno do vězení. Jiní jsou v domácím vězení a další nepřetržitě sleduje policie, aniž by je z čehokoli obvinila. Represe v poslední době míří i na známé advokáty a bloggery, které až dosud režim nechával bez povšimnutí nebo jejich činnost tolerovat.

"Situace obránců lidských práv a kritiků vlády je pochmurná a značná část pokroku, kterého se dosáhlo díky generaci odvážných aktivistů, byla v poslední době ve velmi krátké době zmařena," tvrdí Nicholas Bequelin, který pracuje pro asijskou pobočku Human Rights Watch (HRW).

Hrozby novinářům

Na čínském internetu se po vzoru blízkovýchodních zemí objevují výzvy k protestům (ilustrační foto).Čína v uplynulých dnech opět zpřísnila pravidla pro zahraniční novináře, která uvolnila před olympijskými hrami v Pekingu v létě 2008. Média působící v Pekingu nemají podle policejního varování posílat své zaměstnance na místa, na která anonymní uživatelé internetu vyzývající k "jasmínové revoluci" začali svolávat víkendové protesty, jež znepokojují vládu v Pekingu. Podle agentury AP policie hrozí novinářům zrušením pracovního povolení a dalšími tresty, pokud se nepodřídí.

V uplynulých týdnech se na čínském internetu začaly objevovat záhadné výzvy k protestním shromážděním, inspirované demonstracemi na Blízkém východě.

Číňané se mají scházet každou neděli na vybraných místech k poklidnému protestu v rámci čínské "jasmínové revoluce", která se odvolává na tuniské lidové povstání. To svrhlo dlouhodobého vládce země a spustilo v dominovém efektu sérii dalších protestů napříč severní Afrikou a Blízkým východem. Počet čínských měst, kde se mají protesty konat, sice není velký, ale stále se zvyšuje. Vláda se bojí a zesiluje tlak na disent.

Tento týden police na jihozápadě země obvinila tři disidentské veterány z podvratné činnosti. "Nikdo neví, kde to skončí a kdo přijde na řadu jako další," tvrdí Wang Sung-lien ze Sdružení obránců lidských práv v Číně, které sídlí v Hongkongu. "Jsou to největší represe za posledních patnáct let," dodává.

Autor: ČTK Foto: Profimedia

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ