Cenu Ferdinanda Peroutky za rok 2007 získali novináři a publicisté Karel Hvížďala a Adam Drda a sportovní novinář Karel Tejkal. Ocenění jim na ceremoniálu v panteonu Národního muzea v Praze předali zástupci Sdružení Ferdinanda Peroutky.
Šestašedesátiletý Hvížďala pracoval v 60. letech minulého století jako reportér Mladého světa, v následující dekádě v nakladatelství Albatros. Od roku 1978 žil v exilu v Německu, kde působil jako komentátor rozhlasové stanice Svobodná Evropa; do vlasti se vrátil v roce 1990. Působil ve vedení Mladé fronty Dnes a Týdne, nyní spolupracuje s několika deníky a časopisy a vystupuje v rozhlase i televizi.
Hvížďala je autorem řady poetických próz, dvou desítek rozhlasových her a patnácti knih rozhovorů, například s bývalým prezidentem Václavem Havlem, dnešním prezidentem Václavem Klausem i s jeho současným protikandidátem na tuto funkci Janem Švejnarem. "Karel Hvížďala stále znamená velice kvalitní kritickou sondu, ponořenou do problémů naší společnosti," uvedli organizátoři cen.
Šestatřicetiletý Drda vyšel z prostředí českého disentu, na přelomu 80. a 90. let minulého století začal psát do revue Střední Evropa. Působil v Českém deníku, Českém týdeníku a Lidových novinách a zejména v české redakci rozhlasové stanice BBC.
Drda připravil k vydání řadu knih. V posledních letech mapuje vzpomínky politických vězňů, válečných veteránů, obětí komunistického režimu i holocaustu. "Bytostné zaujetí a angažovanost proti totalitě obecně a komunistické zvláště jsou v nejhlubším základu jeho publicistické činnosti," prohlásili pořadatelé ceremoniálu.
Karel Tejkal působil ve sportovní redakci Českého rozhlasu od 50. let minulého století. V roce 1968 patřil k významným komentátorům tehdejšího společenského dění, za což ho během následující normalizace komunisti na dvě desítky let odstavili od mikrofonu; psal proto metodické texty v podniku Sportpropag. Po návratu do rozhlasu řídil pořad Dobré jitro, nyní se podílí na tvorbě rozhlasových seriálů a bádá v rozhlasovém archivu.
Cena Ferdinanda Peroutky byla založena v roce 1995 ke stému výročí narození tohoto významného českého novináře a publicisty. Peroutka (1895 až 1978) mimo jiné řídil za první republiky kulturně politickou revue Přítomnost a přispíval do Lidových novin. Po únoru 1948 emigroval, v zahraničí psal kromě jiného komentáře pro rozhlasovou stanici Svobodná Evropa.
Foto: ČTK