Česká televize se distancovala od toho, že vedoucí regionální redakce Adam Komers podepsal iniciativu Ano pro Švejnara. Podle České televize pravděpodobně došlo k porušení Kodexu veřejnoprávní televize a novinářského principu nestrannosti. Komers proto do vyšetření případu nebude mít vliv na řízení redakce.
ČT tvrdí, že podpis Komerse pod iniciativou je jeho osobní záležitostí, která nebyla s vedením České televize konzultována. Televizní šéfové teď případ předají etické komisi Syndikátu novinářů, Etickému panelu České televize a právníkům.
"Česká televize soudí, že pravděpodobně došlo k porušení Kodexu veřejnoprávní televize a novinářského principu nestrannosti a nezávislosti, proto Adam Komers nebude mít až do vyřešení případu žádný vliv na editoriální politiku zpravodajství České televize a řízení redakce," oznámil mluvčí Vladislav Šticha.
Komersovi, který je i místopředsedou televizních odborů, hrozilo stažení z obrazovky již před sedmi roky. Tehdy měl opustit moderování zpráv a funkci vedoucího redaktora regionálního zpravodajství za neprofesionální přístup vůči řediteli brněnského studia České televize Zdeňku Drahošovi. Komers nazval brněnské studio normalizační drahošovskou televizí.
O stažení Komerse z obrazovky se neúspěšně pokusil tehdejší šéf České televize Jiří Balvín. Šéfredaktor zpravodajství České televize Bohumil Klepetko udělil Komersovi důtku za závažné porušení pracovní kázně a upozornil ho na možnost výpovědi při jejím opakovaném porušení.
Problémy měl také někdejší šéfreportér televize Nova Jan Tuna. Novu předloni opustil poté, co napsal dopis bývalému premiérovi a šéfovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi. V dopise novinář Paroubka žádal, aby předložil důkazy pro své povolební výroky o tom, že Tuna pracoval "v žoldu ODS", anebo odstoupil ze všech funkcí. Nyní je Tuna zástupcem šéfredaktora zpravodajství televize Prima.
Foto: archiv Týdne