Letošní rok byl podle mezinárodní novinářské organizace jedním z nejhorších z hlediska počtu násilných úmrtí novinářů a pracovníků médií ve světě. Zemřelo jich 137, je to 28 víc než loni. Uvedla to Mezinárodní federace novinářů (IFJ) se sídlem v Bruselu.
Podle IFJ se obětí cílených útoků stalo 113 pracovníků médií, dalších 24 zemřelo nešťastnou náhodou při výkonu povolání. Nejnebezpečnějšími zeměmi pro novináře jsou Filipíny, Mexiko a Somálsko, uvedla IFJ. Poukázala především na listopadový masakr 31 pracovníků médií na filipínském ostrově Mindanao. V Iráku, který byl v takřka celé uplynulé dekádě brán jako nejnebezpečnější země pro novináře, IFJ zaznamenala pět obětí oproti 16 v uplynulém roce.
V letech 2007 a 2008 organizace registrovala celosvětově 175 a 109 obětí, loňský pokles bilance je však prý krátkodobý, uvedla agentura AP, která o zprávě IFJ informovala.
IFJ zastupuje přes 600.000 novinářů v 125 zemích. Zprávu o počtu obětí sestavuje za všechny zaměstnance médií, kteří zemřeli při výkonu povolání, kromě novinářů tedy například za překladatele nebo řidiče.
Pařížská organizace Reportéři bez hranic (RSF) ve výroční zprávě vydané ve středu v Berlíně uvedla, že na celém světě přišlo při práci o život nejméně 76 žurnalistů. Novináři se kromě toho potýkají s únosy nebo cenzurou. Za tento rok jich bylo uneseno nejméně 33, což je o čtyři více než loni. Cenzuru uplatňuje nejméně 570 médií, přitom loni tak činilo 353 z nich, vyplynulo ze zprávy RSF.
Ilustrační foto: Jan Schejbal