Zdravotní potíže Václava Havla, víkendové demonstrace neonacistů v Plzni a Praze, Češi v Bruselu a jejich třenice i nápady, úryvky z deníčku Karla Svobody v bulvárních denících. Tomáš Rosický dal v utkání proti Fulhamu pěkný gól, gratulujeme.
V reakci na akce neonacistů naznačil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, že by stálo za to změnit shromažďovací zákon, jeho mluvčí později vyjádření zmírnila. Většina komentátorů má za to, že změna není potřebná, Tomáš Němeček do Hospodářských novin napsal: "Nežijeme v časech ohrožení republiky. Neonacisté jsou na okraji společnosti, příslušnost k nim je hanba, odpor vůči nim je ctnost. Kvůli nim není třeba sahat na jeden z nejlepších výdobytků optimistické doby po roce 1989. Neonacisté jsou náš trenažér. Právě proto, že jsou tak odporní a dobře se proti nim vymezuje. Cvičí nás na mnohem složitější situace v budoucnu, kdy půjde i o jiné menšiny než o židovskou, a kdy budeme stát před těžkými konflikty, o jakých zatím jen čteme ve zprávách ze zemí s vysokými počty přistěhovalců."
Mladá fronta Dnes má na první straně text o napětí, jež uvnitř lidové strany vyvolalo usnesení celostátního výboru KDU-ČSL, který stranickým poslancům a senátorům doporučil dát v prezidentské volbě hlas Václavu Klausovi. "Teď velké množství řadových členů i některé organizace strany protestují proti podpoře Klause. A třeba místopředseda KDU-ČSL David Macek, který podporuje Jana Švejnara, MF Dnes řekl: ‚Po takové reakci si vedení musí položit otázku, koho reprezentuje. Nebráním se ani myšlenkám na volební sjezd.‘ K tlaku na lidovce se přidal i kněz Tomáš Halík. Varoval stranu, že příklonem ke Klausovi dělá krok ke své likvidaci. ‚Překvapuje mě, že se pan farář plete do politiky,‘ odmítl kritiku jeden z Klausových stoupenců, šéf senátorů KDU-ČSL Adolf Jílek."
Lidové noviny otevírají textem o averzích a naschválech, které jsou podle deníku typické pro české europoslance. Neschopnost spolupracovat je podle LN typická i pro české členy evropského lidoveckého klubu, kam patří poslanci za ODS, lidovce a evropské demokraty. Český hlas v Bruselu je v každém případě oslabený. "Například Jan Zahradil (ODS) nedávno podle Libora Roučka (ČSSD) odmítl podepsat jeho petici proti bariérám na zaměstnávání nováčků, ačkoliv se občanští demokraté volným trhem zaštiťují, přestože za pád restrikcí slibovali lobbovat všichni čeští europoslanci. Zahradil totiž nebude podporovat akci ‚politické nuly‘ (Zahradilův výraz) Roučka, který naopak nemá v lásce ‚zaťatého‘ (Roučkův termín) Zahradila."
Právo věnuje větší část tiskové strany rozhovoru s dalším evropským veleduchem - Vladimírem Železným. Asi se chtěl po čase připomenout, a vybral si proto téma, na které místní politika a média - a zvlášť Právo - slyší velmi dobře. Už zase někdo spatřuje fatální hrozbu pro přežití českého národa a státu v údajné možnosti "revize Benešových dekretů". Železný ji spatřuje v eurosmlouvě, do níž byla zařazena charta základních práv EU. Sudetští Němci by podle něj mohli žalovat český stát u evropského soudu a mohli by tam třeba i vyhrát. "Já nevím, jak budou soudci rozhodovat, až se na ně obrátí první sudetský Němec. Zda to budou posuzovat v historické souvislosti okamžité spravedlnosti situace, která nastala po válce. Emotivní stránka je pryč, zůstane jen čistý popis události, kdy občan, jehož předkové tu žili 650 let, si mohl vzít jen dvacet kilo a musel odejít." K elegantnímu použití termínu "okamžitá spravedlnost" panu Železnému gratuluju. Že bychom měli nejlepší eufemismus týdne už v pondělí?
Jindřich Šídlo v pravidelném sloupku v HN glosuje poslední novinky související s prezidentskou volbou. "Především musí být jasné, že ‚my s hlasy v prezidentské volbě neobchodujeme‘. Říká kdokoliv. To je zdrcující zpráva. V tom případě bychom se měli připravit na to, že prezident nebude zvolen do žní. Naštěstí to asi nebude tak horké. ‚Co mám asi říct, chytráku?‘ odpověděl mi jeden z politiků ODS, když jsem mu po takovém televizním štěku psal."
Bulvární deníky i dnes žijí jakousi knihou o milostném životě Karla Svobody. Blesk ta próza vyprovokovala k záchvatu projímavého lyrismu. "Byla to nádherná past nalíčená osudem: on, přitažlivý charismatický muž na kraji skladatelské geniality, ona krásná blondýnka s rytmem v těle a hlasem od Boha. Dva mladí lidé v erotikou prosyceném nejmagičtějším městě světa - Rio de Janeiru. Pod zdejší obří sochou Krista se potkali Karel Svoboda s Helenou Vondráčkovou. (...) Byl to přelud, byla to touha z horkých dnů v rytmu samby, na kterou Karel Svoboda nikdy nezapomněl." Podejte mi někdo prášek! Hned!
A co na to všechno Vendula? Nemá s publikací nic společného a je momentálně v Indonésii. Více k tomu Šíp: "Je tady víc krys než autobusů," řekla se svým pověstným smyslem pro humor. Ne snad, že bych si troufl pochybovat o třeskutém vtipu té dámy, který si přívlastek pověstný nepochybně zaslouží. Troufám si jenom podotknout, že míst, kde by bylo víc autobusů než krys, na světě moc není, dokonce ani autobusové nádraží Praha Florenc mezi ně nepatří.
Z horoskopu Blesku pro moje znamení: "Pracovní úspěchy vás budou neskonale těšit. (...) Vaše dobrá nálada pak bude nakažlivá." Aha, tak odtud vítr vane. Já myslel, že mě otupuje jenom nějaká fádní chřipka, a ona to nakažlivá dobrá nálada. Jestli ji od mě někdo chytil, prosím o odpuštění.
Ilustrační foto: Robert Zlatohlávek, Tomáš Nosil