22. 1.: Monty Čunek, slastný Bobby, <span>lynčovaná Vendula</span>

22. 1. 2008 11:04
Bobby Fischer, 1971.
Bobby Fischer, 1971.

Ilustrační fotoBurza propadá, makléři propadají panice, sériový vrah Zelenka před soudem říká, že mu o žádné zabíjení vlastně nešlo - chtěl jenom akci, nějaký hnusák dal na internet video s pitbullem a kočkou, venku prší - svět je prima.

Vývojem na burze se zabývají všechny deníky; podle Hospodářských novin může propad trvat třeba i několik let. Začíná období „medvědího trhu". „‚... trend na světových trzích se otočí a ceny akcií půjdou v několika příštích měsících nebo dokonce letech jenom dolů. Podle některých tezí je ‚medvěd' již tady. Teorie totiž říká, že medvědí trh začíná, když burza spadne ze svého vrcholu o dvacet procent. To se stalo včera. Český trh je o 22,9 procenta slabší než loni v říjnu, kdy byl nejvýš v historii." Ještě by mě zajímalo, proč se pro ten úkaz vybral zrovna název „medvědí trh". Vůči tomu zvířeti mi to nepřijde fér, na medvědovi nic úpadkového nevidím.  

Mladá fronta Dnes promluvila s Josefem Benešem z Asociace pro kapitálový trh, který na vývoji posledních dní nachází i cosi pozitivního. „Pro lidi je to poučení, že krajíc nemá jen namazanou stranu. Po šesti letech pozitivního vývoje, kdy víceméně žádný správce nemohl nic zkazit, jdeme z tlustých do tenkých. A chyby při správě svěřených peněz se začnou promítat do jejich zhodnocení. Takže lidé se začnou skutečně zajímat o to, proč přicházejí o vklady. Budou chtít detailně vědět, kam a za jakých podmínek investují."

Vladimír ŽeleznýVe včerejším Právu byl rozhovor s Vladimírem Železným, podle nějž povede české přistoupení k evropské smlouvě k soudním žalobám sudetských Němců na český stát, přičemž ty žaloby budou mít velkou šanci uspět. Deník dnes cituje ministra zahraničí Karla Schwarzenberga, který takovou možnost nepovažuje za reálnou, souhlasí s ním i německý europoslanec Jo Leinen. „Železný podle něj stejně jako on ví, že se charta vztahuje pouze na unijní legislativu převedenou do národního práva a nebude se uplatňovat u čistě národních legislativních aktů."

Alexandr Mitrofanov ve stejném deníku komentuje to, že blížící se volba prezidenta bude tajná. „Za paravánem tajné volby totiž lze skrýt veřejně nevysvětlitelný postup. Například když volitelé ČSSD dají hlas Václavu Klausovi. Ačkoli předsedové poslaneckého a senátorského klubu soc. dem. odmítli spekulace, že by někdo z jejich členů mohl být pátou kolonou, ve skutečnosti nejsou v Lidovém domě v očekávání volby vůbec nadšeni. Přemítá se, zda někteří jednotlivci zůstanou jen u tajné podpory Klausovi, anebo zda vstanou noví Melčákové a Pohankové."

Lidové noviny otevírají zprávou, že někteří sociální demokraté a komunisti plánují nasadit do druhé volby - po předpokládaném neúspěchu Jana Švejnara v té první -  Jiřího Dienstbiera. Martin Weiss v poznámce v souvislosti s tím vyjmenovává řadu lidí, o nichž se jako o možných kandidátech mluvilo před volbou minulou. „Ta řada obětí by vydala na nějaké nové Maroldovo panorama bitvy u Lipan. Za to nemůže jen neschopnost lídrů a síla komunistů, ale také volební pravidla, jež vyžadují velmi vysokou většinu volitelů. Nestálo by za to přemýšlet o jejich změně? Systém, v němž jsou dlouhodobě deklarovaní kandidáti určeni k obětování v prvním kole, a teprve pak se narychlo, tajně a chaoticky jedná o kandidátech se skutečnými šancemi, se totiž nezdá účelný." Petr Placák viděl v neděli v televizní debatě Jiřího Čunka a s chutí se o ten zážitek v komentáři pro LN dělí. Soustředí se na Čunkovy názory na Romy a jejich kulturu. „Podle šéfa KDU-ČSL tedy spočívá romská ‚nekulturnost‘ v solidaritě romské rodiny. Řešením by podle něj bylo ‚oslabit rodinné vazby v romských rodinách a tak je rozbít‘. To je přímo geniální nápad! Monty Pythonův létající cirkus by k řešení romské otázky jistě nepřistoupil odpovědněji, což je v Čunkově případě umocněno tím, že nejde o parodii."

Bobby Fischer, 1971.Už včera se v denících psalo o smrti šachisty Bobbyho Fischera. Okouzlený text o jeho způsobu hry publikuje v HN hráčův jmenovec Petr. Zmiňuje Fischerovu partii s Donaldem Byrnem. „Závěrečný matový postup tehdy třináctiletého šachisty je nezapomenutelným zážitkem. Jednotlivé figury si rozdělují úkoly a hrací pole, přičemž do sebe harmonicky zapadají. Připomíná to bezchybný šachový stroj, ale je to strojovost míněná v tom nejlepším smyslu slova - dokonalost, přesnost, hladkost běhu. Přirovnání Bobbyho Fischera k Aljechinovi se v závěru opět vrací. Vědecký, exaktní základ šachu se u nich intenzivně setkává s estetickou slastí." Lituju, že o šachách nemám ani ponětí. Fakt. Tu slast oběma Fischerům závidím.

Kulturní rubriky plní nekrology za režiséra Jiřho Sequense - tvůrce Hříšných lidí a Majora Zemana. Blesk zavolal herci Rudolfu Jelínkovi. „Za postavu Jiřího Hradce v Majoru Zemanovi budu Jírovi navždycky vděčný." Ponechávám bez komentáře.

Jinak bulvární deníky dál řeší tu knihu o milostném životě Karla Svobody. Aha! varuje, že Vendule Svobodové „hrozí lynčování" (zřejmě Dagmar Patrasovou, Helenou Vondráčkovou a Ivetou Bartošovou - jsou lístky už v předprodeji?). Objevilo se totiž „hrůzné podezření", že se Svobodová na knize podílela. Poučení z dnešních horoskopů je spíš rozporné, rozhodl jsem se, že budu brát vážně jenom povzbudivou věštbu Šípu: „Slunce i Merkur jsou ve Vodnáři. Je to pro vás silné období. Čím budete silnější a lepší, tím více lidí vám bude závidět. Nebojte se jich." Ještě silnější a lepší, než jsem už teď? Je to vůbec možné? Trnu zvědavostí.

Ilustrační foto: AP, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ