4. 4.: <span>Schwarzenberg radarem?</span> Pivo bylo

4. 4. 2008 10:50
Ilustrační foto
Ilustrační foto

Ilustrační fotoDohoda o radaru, dohoda o auditu, nedohoda o daních, fotbal, hokej a prezidentova piva plní dnešní vydání.

V souvislosti s radarem se novináři ptali poslanců za zelené a sociální demokracii, jestli podpora, již americké základně vyslovilo NATO, změní jejich odmítavý postoj. Podle prvních reakcí to vypadá, že spíš ne. Právo cituje Lubomíra Zaorálka: "Co bylo přijato, je velmi mlhavý odkaz na nějakou budoucnost. Samozřejmě je to pro nás naprosto nedostatečné, ale nic jiného jsme nečekali." Trochu jinak mluví poslanec ČSSD Miroslav Svoboda: "Myslím, že se to výrazně dostává k momentu, který sociální demokracie požadovala, tzn. začlenění do struktur NATO a do evropského obranného systému." Hospodářské noviny se zeptaly ministra školství Ondřeje Lišky: "Je tam pozitivní posun, ale o integraci radaru do velení a řízení NATO není v tuto chvíli možné hovořit. Takže v úplnosti naše podmínka splněna nebyla. (...) Může se stát, že budeme hlasovat proti." Petr Dudek v komentáři pro Mladou frontu Dnes připomíná dosavadní bezzubost vládní proradarové kampaně; pokud chce vláda získat v té věci veřejnost na svou stranu, měla by s tím podle něj něco dělat. "Nespokojená a nabubřelá reakce sociálních demokratů na zprávu z Bukurešti se dala předvídat. I kdyby komuniké aliance bylo ještě pádnější a jednoznačnější, než je (a také mohlo a mělo být!), nepřesvědčilo by lídra ČSSD, aby zapomněl na svou mantru o referendu. V tomto populistickém postoji lze Jiřího Paroubka zviklat jediným spolehlivým způsobem: počet těch, kteří se americké základny z jakýchkoli důvodů obávají, musí začít klesat. Příležitost je tady. A nemusí se opakovat."

Karel Schwarzenberg na summitu Nato v Bukurešti.Miloš Čermák v textu pro Lidové noviny ve stejné souvislosti píše, že Topolánkův kabinet si pro další přesvědčování neměl hledat dalšího "pana Radara". "Potřebuje těžkou váhu, která dá radaru svou tvář a jméno. Nepochybně je to riskantní a nevděčné. Takový člověk je přímo ve vládě a dokonce má podpis radarové smlouvy ve své kompetenci. Je až s podivem, že se zatím k radaru nevyjádřil emotivněji a přesvědčivěji. Jeho renomé je silné a vliv velký, byť část respektu se mu teď povedlo nešťastně pročunkovat. Ale že ‚je frajer‘, jsme v posledním týdnu četli na mnohonásobně více billboardech než ´ne základnám‘. Pokud je Karel Schwarzenberg s touto věcí lidsky a politicky srozuměn, je to role jako stvořená pro něj."

Hospodářské noviny dál sledují osud plánu ministra financí, který chce sjednotit daň z příjmu a sociální pojištění do jednotné daně ve výši 40 procent tzv. superhrubé mzdy. Proti se staví poslanec ODS Vlastimil Tlustý. "´Lidé by měli přesně vědět, kolik si na jednotlivé služby platí. Spojit na jednu hromadu pojištění i daně je chybné a nesouhlasím s tím. Nic to nezjednoduší,‘ říká Tlustý. Ten má za sebou v ODS další dva až tři poslance, takže pokud bude trvat na svém, může reformu potopit. I když zbytek ODS s Kalouskem souhlasí včetně ministra práce Petra Nečase."

Jan Macháček se ve stejném deníku zastává Karla Schwarzenberga, jehož rozhodnutí zůstat v kabinetu i po návratu Jiřího Čunka a podrobit finance lidoveckého předsedy auditu, mnozí komentovali jako ztrátu tváře. "Na rozdíl od kolegů si nemyslím, že ministr zahraničí úplně zásadně shodil laťku, kterou si sám dobrovolně nastavil. Za prvé by se slušelo brát v úvahu, že byl na operaci srdce a dva měsíce ´mimo provoz‘. Za druhé je tu obrovský tlak od předsedy zelených Martina Bursíka a předsedy vlády Mirka Topolánka a výhrůžky tím, že se rozpadne vláda. Ale hlavně: pokud Čunek nebude spolupracovat, pouze se odchod Karla Schwarzenberga z vlády (nedělám si bohužel iluze o odchodu Jiřího Čunka) odkládá o několik měsíců. Výroky jsou tentokrát tak krystalicky jasné, že už není kam ustupovat."

Ministr vnitra Ivan Langer se podle MfD opřel do fotbalového svazu. "O lidech z vedení českého fotbalu jsem nabyl dojmu, že se starají o sebe a své funkce, a ne o fotbal jako takový."

V Aha! se dá najít dvoustránkový rozhovor s prezidentem Václavem Klausem. Na první straně ho poutá titulek "Poprvé otevřeně o soukromí, manželství a pivu!". Pokud jde o to pivo - prezident má rád budvar, v dobách jeho závodního sportování po tréninku tam "to pivo bylo". Nejvíce v počtu šesti kousků. Tak jsme se to nakonec dozvěděli. Požádán o komentář slov manželky, podle níž je Klausovou nejoblíbenější místnost doma spižírna, prezident pravil: "To teď nechci komentovat. Nemá smysl, abychom zpochybňovali tento výrok, ale ten se mi skoro nezdál reálný. To bych se divil, kdyby něco takového řekla."  

Blesk informuje o společné nahrávce pěvkyně Moniky Absolonové a italského umělce Drupiho, jehož sladké songy dochutily nejednu ranní meltu v dobách normalizace. Duet má vyjít i v Polsku, deník o tom píše pod titulkem: "Absolonová a Drupi: Útok na Polsko". No, když Poláci před stoletími rozdýchali švédskou invazi, snad zvládnou i tohle.       

Foto: Profimedia.cz, ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ