Medek: Kauza Wave je okrajovou záležitostí
10.11.2008 15:19 Rozhovor
„Tato menšinová skupina podle mého názoru není budoucností tohoto národa, anebo jenom velice ojediněle," uvedl 23. října na zasedání Rady Českého rozhlasu v Ostravě na adresu posluchačů Rádia Wave programový ředitel veřejnoprávního rádia Richard Medek. Tento i další výroky pobouřily veřejnost. Rada tehdy projednávala posudek na Rádio Wave. Z hodnocení vyplynulo, že se na této stanici propagoval fašismus. Posléze se takové obvinění ukázalo jako liché. Programový ředitel Medek pak své výroky odvolal.
Jak s odstupem dvou týdnů hodnotíte jednání Rady Českého rozhlasu v Ostravě?
Zasedání rady vytáhlo téma Radia Wave. Z posudku, který si nechala rada zpracovat, vyplynulo, že došlo k flagrantnímu porušení kodexu Českého rozhlasu a porušení zákona tím, že došlo k propagaci fašismu. To je samozřejmě velice vážné obvinění, a pokud by se ukázalo, že to byla pravda, tak by důsledky nejen pro tuto stanici, ale i pro image Českého rozhlasu byly velice vážné. Na základě této informace se v Ostravě rozvinula neformální diskuse, která i na můj vkus byla trošičku tvrdá. Padly tam výroky, o kterých si myslím, že tam padnout nemusely.
Posudek se ocitl pod ostrou kritikou odborné veřejnosti, překlad písně Swastika Eyes se ukázal být zavádějící...
S Radiem Wave byly určité problémy už v minulosti. Zhruba před půl rokem byl odvolán ředitel Radia Wave za flagrantní porušení kodexu Českého rozhlasu. (V anketě zjišťoval jeden z moderátorů Radia Wave, zda by se některý z posluchačů rád intimně sblížil s první dámou Livií Klausovou. - pozn. red.) To vše se dělo na základě posudků, které odhalily věci, jež se opravdu staly. Na samotném jednání rady tak nebyl důvod posudku nevěřit, nebo to zpochybňovat. Ale já jsem strašně rád, že se takové podezření nepotvrdilo. A tak jsem rád odvolal výrok o jakési budoucnosti národa. Ale na druhou stranu musím říct, že kdyby se to potvrdilo, tak bych ten výrok třeba desetkrát podtrhl.
ČTĚTE TAKÉ: Vulgarismy moderátora stály místo šéfa Radia Wave
Vaše výroky na ostravském zasedání Rady Českého rozhlasu vyplývají z vašeho vnitřního přesvědčení, nebo jste byl ovlivněn celkovou atmosférou?
Obojí. Samozřejmě že to bylo ovlivněno celkovou atmosférou na jednání rady. Radio Wave se řeší průběžně a některé mé názory na něj jsou neměnné.
Například?
Kdybych býval byl u toho, kdy se jednalo o projektu analogově šířené stanice pro mladé, podpořil bych nějaký více do šířky mířící formát než úzce alternativní.
Proč vám alternativní zaměření Radia Wave vadí?
Nemám nic proti alternativní kultuře ani alternativně koncipovaným záležitostem, ale přeci jenom jsme veřejnoprávní sdělovací prostředek, a pokud se rozhodneme vytvořit nějaký projekt pro mládež, tak si myslím, že ta koncepce měla být šíř mířena.
Co vás k takovému názoru vede?
Teď s odstupem času jsem si zjistil, že si Český rozhlas dokonce dělal v dané cílové skupině průzkum, než vůbec začal vytvářet analogově šířenou stanici pro mladé. Vyšla z něj široce rozkročená rocková koncepce. S tou bych se i ztotožnil. Nicméně byla zrealizována - a teď mluvíme o hudebním formátu - úzce alternativní stanice.
V Ostravě jste mluvil také o tom, že by Radio Wave měla být mainstreamovější stanice.
V tuhle chvíli si to nemyslím.
Další z vašich výtek vůči Radiu Wave míří na nízkou poslechovost stanice.
Zhruba před rokem a půl měla 24 tisíc denních posluchačů a teď za posledních pět měsíců před vypnutím měla devět tisíc denních posluchačů.
V současné době bylo Radio Wave staženo z analogového vysílání, zůstalo digitální internetovou stanicí, takže i ten pohled je jiný. Ale budeme se muset zamyslet nad novou koncepcí vysílání pro mládež v rámci celého Českého rozhlasu.
Mělo by se Radio Wave podle vašeho názoru rušit?
Nemyslím, že Radio Wave by se mělo rušit. Mělo by se stát součástí této koncepce jakožto experimentální projekt. Digitální vysílání je do jisté míry experimentem v rámci rozhlasového éteru. Musím připomenout, že na Vltavě máme Čajovnu, což je program určený pro mládež. Je vysílaný každý den, je alternativně kulturně zaměřen a má velice slušnou a vysokou úroveň. Takže nevidím důvod, proč bychom nehledali nějaký způsob, jak prostřednictvím analogových stanic oslovit co nejširší skupinu mladých lidí.
ČTĚTE TAKÉ: Nařčení Radia Wave z šíření fašismu: důvod demonstrovat
Jaké máte konkrétní výtky k současné podobě Radia Wave?
Na Radiu Wave bylo za posledních šest měsíců uděláno spoustu dobré práce. Celý tým k tomu jistě přistoupil s obrovským entuziasmem, ale občas tam chyběla profesionalita.
Já popravdě řečeno nejsem v tuto chvíli úplně přesvědčen o tom, že bychom, měli nějakým zásadním způsobem sahat do koncepce Radia Wave poté, co odešlo z analogu. Možná, že bude stačit, když necháme alternativní zaměření Radia Wave a k tomu necháme pořady i na jiných platformách na analogových stanicích, které budou pro mládež a pokusí se zahrnout širší spektrum mládeže.
Takže abych já teď říkal, co mi konkrétné vadí na Radiu Wave... Podle mého názoru, pokud bude vysílání pod kontrolou, bude dodržovat normy a zákony, tak jak je nám dáno, tak samozřejmě, v rámci diskuse, kterou plánuji a která bude a na které jsem se dohodl s generálním ředitelem, usoudíme, jestli budeme Radio Wave zásadním způsobem měnit.
Kdo by měl vysílání Radia Wave kontrolovat?
Management. Každá z 21 stanic Českého rozhlasu má svůj vlastní management a ten odpovídá za vysílání každé stanice. Nad tím vším je metodicky programový ředitel. Ten ale řeší spíše koncepční věci než nějaké konkrétní.
Na jednání rady Českého rozhlasu v Ostravě jste se ale vyjádřil v tom smyslu, že vám s Radiem Wave dochází trpělivost...
No, dochází mi trpělivost, protože každou radu řešíme problémy na Radiu Wave. Museli jsme zrušit některé pořady, museli jsme založit jiné pořady. Já sám, když jsem byl na Radiu Wave, tak jsem se snažil iniciovat pořady vzdělávací pro středoškolskou a vysokoškolskou mládež. Inicioval jsem na Radiu Wave reportážní pořad, který mimochodem má velice slušnou úroveň.
Musíte si taky uvědomit, že Radio Wave je poměrně nákladná záležitost. Musíme se zamyslet nad tím, jestli jsou vynaložené prostředky adekvátní významu a výkonu Radia Wave, anebo jestli je rozprostřít do širšího pojetí vysílání pro mládež.
Z hlediska Českého rozhlasu je celá stávající kauza okrajovou záležitostí. Český rozhlas má 21 stanic, z nichž 18 je významnějších, než je Radio Wave. Teď ho nesnižuji. Ale my tu řešíme jednu písničku na jedné digitální stanici. Z tohohle pohledu to je naprostá maličkost, ale chápu, že to je principiální záležitost.
Stanice pro mladé by podle vašeho názoru měla mít vzdělávací charakter. Jak byste si to představoval?
V poslední době se na Radiu Wave podařilo dokonce některé věci imputovat nebo vytvořit. Musím říct, že paní šéfredaktorka Judita Hrubešová to pochopila a přestoupila k tomu velice vstřícně a s velkou snahou. Objevují se tam témata, která mají svůj vzdělávací nebo osvětový charakter, ať už ve formě diskusí nebo reportáží. Český rozhlas není univerzita, Český rozhlas je sdělovací prostředek, ale vždycky by tu měla být nějaká nadstavba, která by byla zdůvodnitelná a která by se snažila společnost nějakým nenásilným způsobem posouvat dopředu.
A nezdá se vám takovým prostředkem ono kritizované anglické vysílání?
Víte, že zdá a že já jsem byl první, kdo Juditu Hrubešovou pochválil, když bylo zavedeno? To bylo zavedeno ve spolupráci s British Council. Potom došlo k tomu, že British Council od toho ustoupila. Teď je vysílán dvouhodinový hudební pořad anglického moderátora, diskžokeje. Podle mého názoru to není nic proti ničemu, ale ta nadstavba se tam ztratila
Teď to kritizujete jen proto, že to není ve spolupráci s British Council?
Já bych docela přivítal, kdyby tam byl nějaký vzdělávací prvek. Pokud berete samotné vysílání v angličtině jako jakousi nadstavbu nebo vzdělávání, tak to je možné tak brát. Na druhou stranu, když si projdete internetové stanice, tak jich tam máte v angličtině sto padesát. Pustit anglický pořad není problém, ale nějaký vyšší smysl v tom nevidím.
Tohle ale není obyčejný pořad. Gilles Peterson je uznávaný DJ, sleduje nejnovější trendy na hudebním poli. V tom nespatřujete tu nadstavbu, o které jste mluvil?
Pokud mě Judita Hrubešová seznámí s tím, že v současném prostředí a v této nice neexistuje alternativa u nás, tak to tak může být. To já nevylučuji.
Měl by Český rozhlas mít speciální stanici pro mladé na analogu?
Já si myslím, že by měl mít stanici pro mladé na analogu. Český rozhlas bohužel nemá technický prostor na to, aby vytvořil celoplošně šířenou analogovou stanici pro mládež. Kdyby to bylo možné, tak už před těmi třemi lety tato varianta zvítězila a já bych si to moc přál. Ale zřejmě to čeká až na věk digitalizace rozhlasového éteru, který je oproti televiznímu tak trochu v nedohlednu.
Může být inspirací pro Český rozhlas pro stanici pro mladé vysílání zahraničních veřejnoprávních rádií?
Já myslím, že určitě, ale vždycky musí vycházet z podmínek, které tady jsou.
Slovensko je srovnatelná scéna...
Možná že ano. Já nevím.
Na Slovensku v rámci rozhlasu veřejné služby existuje Radio_FM. To v současné době vyjadřuje Radiu Wave podporu. Radio_FM je svým zaměřením ještě alternativnější a má třeba ještě menší podíl mluveného slova...
Já nedokážu posoudit, jestli je ještě alternativnější a má nižší podíl mluveného slova. Slovenský rozhlas je Slovenský rozhlas a Český rozhlas je Český rozhlas. Já bych nerad porovnával formát Radia Wave s Radiem_FM nebo s jinými rádii.
Ale jak hledat konsensus, když posudek, který rada Českého rozhlasu na svém posledním zasedání brala jako argument, byl odbornou veřejností zpochybněn, zejména pokud se týká překladu písně Swastika Eyes?
V tomhle případě by podle mého názoru rada měla zvážit další využívání posudkáře, který udělal dle všeho chybu, a na základě čeho by se rozvinula diskuse, která by se jinak nerozvinula. Jinak by se ty věci řešily nějakým smířlivějším a samospádným způsobem.
Byl jste osobně v redakci Radia Wave od ostravského jednání Rady Českého rozhlasu, tedy od 23. října?
Ne, nebyl. Mluvil jsem se šéfredaktorkou Juditou Hrubešovou po telefonu. Vím, že tam byl pan generální ředitel, ale já ne. (V pondělí dopoledne Programový ředitel Richard Medek do redakce Radia Wave zavítal. Rozhovor pro TÝDEN.CZ se uskutečnil v pátek odpoledne. - pozn. red.)
11. listopadu se chystají dvě akce na podporu Radia Wave. Na diskusi do divadla Archa jste byl pozván. Pravděpodobně se tam chystáte...
Já myslím, že se takovéhle diskuse účastnit nebudu. Navíc 11. listopadu máme zasedání regionálních ředitelů na Moravě, které je dlouhodobě plánované, takže ani nebudeme mít čas.
V roce 2005 jste se účastnil výběrového řízení na generálního ředitele Českého rozhlasu. Hodláte se o tento post ucházet i při nadcházející volbě?
V tuto chvíli se na to nechystám. Programový ředitel je pro mě něco, co jsem studoval, dlouhodobě jsem se programem zabýval.
Jestli já se za tři roky, kdy pan generální ředitel skončí svůj mandát, budu rozhodovat jinak, to já v tuhle chvíli vůbec nevím.
Ale objevují se úvahy o tom, že kauza Radia Wave by mohla být vaším prostředkem, jak se na nejvyšší post v Českém rozhlase dostat.
Problematika Radia Wave není rozporem mezi generálním ředitelem a programovým ředitelem. Jestli si to někdo myslí a jestli se to někdo zvenčí snaží takhle postavit, tak nevím, čí zájmy hájí. Ale rozhodně to nejsou zájmy Českého rozhlasu.
Foto: Robert Zlatohlávek, Jan Schejbal
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.