Svobodná Evropa je nedobytná pevnost v elegantním hávu
16.06.2009 15:37 Původní zpráva
Rádio Svobodná Evropa dostalo nové sídlo. Je jím pětipatrová budova na pražském Hagiboru. Světlá stavba s elegantní teflonovou membránou před hlavním vchodem skrývá moderní redakci 21. století. Přitom splňuje nejpřísnější bezpečnostní kritéria.
Vypořádat se s tlustým fasciklem podrobných požadavků na bezpečnost, to byl nejsložitější úkol, se kterým se muselo architektonické studio Cigler Marani Architects vypořádat. „Obvykle dostanete dva papíry formátu A4 se specifikacemi, tentokrát nám přistál na stole seznam tlustý jako několik telefonních seznamů na sobě," řekl dnes při novinářské prohlídce budovy architekt Jakub Cigler, který projekt vytvářel společně s Vincentem Maranim. „My sami jsme tedy příliš svobody neměli, o to nápaditější řešení jsme museli vymýšlet."
O jaká opatření konkrétně jde a jaké druhy útoků by měla budova případně vydržet, ale rádio - právě s ohledem na bezpečnost - specifikovat nechce. Stejně opatrné je i na fotografie, které „pustí" do médií. „Pracuje tady 530 lidí, z toho tři sta cizinců. Mnozí z nich jsou emigranti z totalitních zemí. Zveřejnění jejich fotografií by mohlo způsobit vážné problémy jejich rodinám," řekl tiskový mluvčí Svobodné Evropy Julian Knapp.
Strohá budova má obdélníkový půdorys, rohy vyplněné žulou, mezi kterými stojí skleněná fasáda. Kanceláře využívají denního světla z venku i z proskleného atria, v rozích bez oken je umístěné technické zázemí a vysílací studia.
Pražská redakce Svobodné Evropy vysílala od roku 1995 z budovy bývalého Federálního shromáždění nad Václavským náměstím. „Stavba byla navržená pro parlament, nikoli pro rádio, které má úplně jiné požadavky. Nové sídlo je naopak šité přímo na míru Svobodné Evropě, to je světový unikát," řekl Jakub Cigler, jenž měl se svým týmem na projekt jedenáct měsíců.
V přízemí budovy se nalézá moderní newsroom s plazmovými obrazovkami, na kterých se celý den střídají zpravodajské stanice: CNN, BBC, AL JAZEERA a další. Newsroom představuje živé srdce redakce, které tepe 24 hodin denně a distribuuje vysílání do dvaceti nedemokratických zemí světa, např. Ruska, Íránu, Afghánistánu, Turkmenistánu, Běloruska, Ukrajiny, Kyrgyzstánu atd. Jednotlivé regionální redakce sedí ve dvou patrech nad newsroomem, poslední dvě patra vyplňují kanceláře vedení, správy a managementu rádia.
Střechu budovy pokrývají satelitní antény, které přijímají a vysílají zprávy. „Veškerá technika je zdvojována, aby fungovala samostatně i za ztížených podmínek tak, aby nebyla narušena kontinuita vysílání," řekl architekt Vincent Marani.
Jakub Cigler zdůraznil urbanistický záměr stavby: „Vinohradská třída má nešťastné zakončení. Diagonálně umístěný hotel Don Giovanni ruší koncept městského bulváru. My se snažili o propojení s protější budovou školy a okolní zelení."
Redakce se do nového sídla přestěhovala v průběhu května, už v dubnu, při návštěvě amerického prezidenta Baracka Obamy v Praze, jej stihla navštívit Hillary Clintonová. O několik týdnů před tím vedl první redakční schůzi Václav Havel.
Foto: archiv
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.