Tak jsme se konečně dočkali - už i v České republice můžeme inzerovat na Instagramu. Ale je to opravdu důvod k radosti, ptá se Petra Kellerová, konzultantka agentury H1.cz.
S Facebookem už je to tak. Snad pokaždé, když oznámí launch nové funkcionality či reklamního formátu, inzerenti a agentury aby narychlo svolávali válečné porady. Jinak tomu nebylo ani po 8. září, kdy Facebook oficiálně oznámil, že na konci měsíce více než 30 zemím včetně ČR umožní inzerovat na Instagramu. Jaké formáty jsou ale k dispozici? Jak dosáhnout optimálního CTR? Jak reklamní kampaně spravovat?
Nic nového pod sluncem
Spojení Facebooku a Instagramu v roce 2012 nepřineslo koncovým uživatelům ani firmám výrazné změny. Co se týká procesních záležitostí, inzerenti velké změny nepocítí ani nyní. Pokud jste zvyklí používat Power Editor, nástroj pro správu reklam na Facebooku, bude pro vás příprava prvních Instagram ads víceméně oddechovka. Power Editor vám jednoduše v sekci ad setů nabídne mezi umístěním reklamy další možnost navíc, a nově jich tak budete moci kombinovat až 5. Stejně tak i použití Instagram API na správu reklam je velmi intuitivní záležitost. Tu samou reklamu můžete pustit souběžně jak na Facebooku, tak na Instagramu. To bych ale rozhodně nedoporučovala!
Přestože jsou Instagram a Facebook formálně spojené nádoby, nezapomínejme brát v úvahu specifika obou platforem. Pokud chcete maximálně využít potenciálu, který obě dohromady nabízejí, vyprávějte příběh. Instagram k tomu nabídne hned několik prostředků - nejen klasické fotky ve formátu 1 : 1, na jaké jsme zvyklí, ale i tzv. landscape pictures, fotky "naležato", kterých jsme si mohli všimnout už po posledním updatu.
Další možností budou carousel ads (několik fotek jdoucích za sebou) a videa dlouhá až 30 sekund. Prémiovým produktem, který si budete moci objednat přímo na Instagramu, bude i Marquee, reklama na různé typy událostí. Využila ji například TV stanice Fox, když uváděla nové řady seriálů.
Jak s nimi pracovat?
Zatím můžete inzerovat s cílem pošťouchnout uživatele k prokliku na web, stažení aplikace nebo zhlédnutí videa. Díky provázanosti s Facebookem se ale těšte i na atraktivnější formáty a více druhů "Call-to-Action" tlačítek.
Řekněme například, že jste marketéři zoologické zahrady. Od 30. 9. může vaše kampaň na otevření nového pavilonu zvířat vypadat třeba takto: použijete reklamní formát website clicks a nafotíte spokojené žirafy a slony při krmení, se zaměstnanci zoo, v různých pozicích a z různých úhlů. Netradičně, vtipně. Protože instagramoví uživatelé na reklamy zvyklí nejsou, a budou je proto pravděpodobně brát jako narušení "své" platformy. Každá fotka, jež nebude vypadat dost autenticky, si koleduje o výrazně nižší CTR. Snažte se proto, aby vaše kampaně byly o krok dál, a oprostěte se od všudypřítomné snahy prodat. Nezapomeňte, že na Instagramu jde o brand, o design. Ve videích a fotkách zkuste raději nepoužívat loga a už vůbec ne Call-to-Action.
Kliknout na fotku žirafy, hrocha nebo slona bude pro vaše uživatele znamenat dostat se na sekci webu, která mluví o otevření nového pavilonu a zobrazuje album s dalšími fotkami. Nezapomeňte přitom, že Instagram využívá data z mateřského Facebooku (demografické údaje, seznamy zájmů) a dokáže je propojit i s údaji z vašeho webu. Díky tomu můžete za nějaký čas na brandovku z Instagramu navázat prodejně zaměřenou remarketingovou kampaní na Facebooku. Ta přímo těm, kteří už na web prostřednictvím Instagramu přišli, zobrazí třeba pavilon v panoramatu, na fotkách carouselu se mohou objevit jednotlivá zvířata s příslušným popisem.
V textu k banneru můžete promluvit o času otevření a třeba i o ceně vstupného. Pokud podobně jako v prvním kroku nastavíte kampaň s cílem website clicks, můžete uživatele poslat na jinou URL. Třeba na tu, která už popisuje detaily, jež nezazněly v reklamě.
Možností je skutečně spousta. Nezbývá než čekat, jak s nimi české firmy naloží.