Čeští vědci zmapovali aktivitu mozku při sledování televize a agentury díky tomu chtějí zvýšit účinnost reklamy. Novou metodu vysílání televizní reklamy podle toho, který televizní pořad lidé zrovna sledovali, novinářům představila mediální agentura PHD a zástupci Akademie věd ČR.
Průzkumu se zúčastnilo 30 lidí, u nichž vědci pomocí funkční magnetické rezonance zmapovali aktivity mozku při sledování čtyř druhů televizních pořadů. "Zjistili jsme, že existují významné rozdíly mezi jednotlivými televizními pořady, jelikož se při jejich sledování velmi odlišně aktivují jednotlivá centra mozku," uvedl Jaroslav Hlinka z AV ČR.
Největší procento mozkové kůry je podle průzkumu aktivní při sledování reality show, znalostních soutěží, akčních filmů či telenovel. Naopak méně aktivní je mozek u televizního zpravodajství a hudebních pořadů. V případě sledování reality show je aktivních zhruba 40 procent mozkové kůry a u zpravodajské relace pouze 20 procent.
Zatímco dosud mediální agentury naplánovaly kampaň bez ohledu na televizní pořady, u kterých budou reklamy vysílány, tak nyní lze podle autorů průzkumu řazení reklamních spotů lépe přizpůsobit. "Pro každou reklamu vybereme jiné televizní pořady," řekl Petr Miláček z agentury PHD.
Například zpravodajské pořady a cestopisné filmy, při jejichž sledování lidé více přemýšlejí, jsou podle Miláčka ideální pro odvysílání reklamy na slevové akce či akční nabídky. U emočně laděných pořadů bude zase účinná reklama zaměřená na budování image značky. "Velmi dobře v tomto případě fungují telenovely a reality show, ale vhodné jsou i dramatické filmy," podotkl.
Podle Jiřího Heriana z agentury PHD lze díky výsledkům průzkumu zvýšit efektivitu televizní reklamy, jejíž význam v době hospodářské krizi roste. "Reklamní rozpočty klesají a zadavatelé kladou stále větší důraz na efektivitu reklamních investic," podotkl Herian.