V Olomouci se na začátek května chystá literární minifestival Kriminacht zaměřený na detektivní žánry a horory. Netradiční večerní kulisy mu poskytnou expozice ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Spisovatelé tak budou číst úryvky ze svých detektivních románů například na výstavě palných zbraní. Akce se uskuteční 2. května, sdělila ČTK mluvčí muzea Martina Vysloužilová.
Festival Kriminacht je součástí celoročního vzdělávacího cyklu muzea s názvem Fenomén: Obrana. Zaměřuje se na témata bezpečnosti, odolnosti společnosti i jednotlivce.
"Kriminacht těží z genia loci daného místa. Není to běžné čtení. Autor nestojí za stolkem v sále, ale předčítá na výstavě nebo mezi exponáty," uvedl spisovatel a organizátor Michal Sýkora. Akce, která má své kořeny v německy mluvících zemích, a koná se také v Litomyšli a Svitavách, se v Olomouci uskuteční poprvé. "Máme pocit, že v Olomouci podobné literární večery trochu chybějí. Zároveň je tu úžasné prostředí, ideální pro žánr, který se nebojí tmy, ticha a napětí," dodává Sýkora.
Program startuje v 18:00 v sále sv. Kláry, kde se nachází výstavní projekt Příběhy palných zbraní. Tam vystoupí František Šmehlík - olomoucký autor, který přešel od hororů k detektivnímu žánru a za svůj román Šelma získal cenu Magnesia Litera. "V 19:30 se čtenáři přesunou do přírodovědné expozice, kde vystoupí Veronika Bálková, autorka debutu Přechodné období, jenž propojuje detektivní zápletku s environmentálními tématy a skutečnými případy otrav mořských orlů," doplnila mluvčí muzea.
Ve 21:00 bude v expozici Olomouc - patnáct století města předčítat Michal Sýkora, autor populární série s komisařkou Výrovou, která se dočkala úspěšné televizní adaptace. Představí svůj nový román Žádné dobré zprávy. Program uzavře ve 22:30 Kateřina Surmanová, novinářka a autorka mysteriózních románů s výraznou atmosférou: Šepot z lesa, Zvedá se vítr nebo Tři sekery. Spisovatelka vystoupí v sále Václava III. v přízemí.
Návštěvníci si mohou vybrat, zda se zúčastní jen jednoho čtení nebo absolvují celý večer. Autoři pro akci byli vybíráni s důrazem na kvalitu a se vztahem k Olomouci. "Kriminacht je událost, která dává literatuře nový rozměr - vtahuje návštěvníky do příběhů doslova mezi vitríny. Jsme rádi, že právě naše muzeum se stane místem prvního olomouckého ročníku a že otevřeme dveře veřejnosti v čase, kdy budova běžně spí. Věříme, že tato noc osloví milovníky knih i ty, kdo do muzea běžně nechodí," doplnil ředitel muzea Jakub Ráliš.