Reklamní klání agentur i zadavatelů ze všech koutů světa ve francouzském Cannes vstupuje do druhé poloviny. Čeští hráči z něj, podobně jako při letošních mistrovstvích v hokeji či fotbale, vycházejí naprázdno. Při srovnání jejich výkonů s medailisty ovšem není divu.
Dvě umístění na shortlistech se ve zlaté, stříbrné či bronzové Lvy v kategoriích direct marketing a nejlepší využití médií neproměnila. Obě šance měla na největším mezinárodním festivalu reklamy Cannes Lions agentura Mark BBDO za svou „drzou" reklamu na Pizzerii Coloseum v prostorách konkurence.
S prázdnou odjíždějí i dvě mladé dvojice z kreativního studia Liv Ducci a mediální agentury PHD, účastníci vedlejší soutěžní sekce Young Lions v disciplínách tiskové reklamy a mediálního plánování.
V kategoriích design a internetová reklama se o vítězích rozhodovalo bez české účasti. Ve hře tedy zůstávají již jen reklamní spoty v kategorii televize a film a integrované kampaně v kategorii Titanium&Integrated Lions. Překvapit by mohlo také dívčí duo z reklamní agentury JWT Praha usilující o některou z trofejí v soutěžní disciplíně film a televize - Young Lions.
Jednotlivé poroty letos zatím nešetří nejcennějším uznáním, tedy Grand Prix. To v přepočtu na body v globálním agenturním hodnocení znamená vyšší zisk než zlatý Lev. Není přitom výjimkou, že některé soutěžní práce sbírají Grand Prix či Lvy hned ve více kategoriích najednou. To je příklad třeba BBDO New York, která si svou obří instalací pro pořad Voyeur kanálu HBO připsala v kategorii promo a venkovní reklama dvě Grand Prix. A jelikož se jedná o kampaň využívající více reklamních médií, takzvanou integrovanou, dají se další ocenění ještě očekávat.
Grand Prix za kampaň pro penzijní fond AMF putuje s agenturou Forsman & Bodenfors do Švédska. Japonci byli nejlepší v kategorii rádiové reklamy. Grand Prix za spot pro fotoaparáty společnosti Canon vyhrála agentura Dentsu Tokyo. Grand Prix v kategorii Direct Lions patří agentuře JWT Mumbai. Čtenáři deníku byli v kampani Lead India vyzváni, aby své zemi přiřkli jednu ze tří charakteristik: potenciální velmoc, země s rozvojovou ekonomikou nebo spící tygr. Kontakt mezi vydavatelstvím deníku Bennett Coleman & Co a čtenáři se odehrával na webových stránkách.
Reklamní festival Cannes Lions, jakési mistrovství světa v kreativitě, vábí kromě kreativců a novinářů každým rokem více a více delegátů ze strany zadavatelů reklamy. Oproti loňským dvě stě padesáti zaregistrovaným jich letos přibyla další stovka. V hlavním festivalovém paláci, kde fotografům o měsíc dříve pózují filmové hvězdy, běží celých sedm dní semináře, workshopy, tiskové konference, prezentace soutěžních prací a samozřejmě slavnostní udílení cen.
Foto: archiv a Cannes Lions