Na klice v plzeňské synagoze se oběsil stavitel Rudolf Štech, tvůrce této monumentální stavby, druhé největší synagogy v Evropě a třetí na světě. Slezsko bilancovalo, průměrný Slezan vypil za rok 1907 přesně 120 piv a vykouřil 634 gramů tabáku. Na pražském Žižkově záhadně zmizelo šest hus. Seriál STOLETÝ EXPRES pokračuje i v novém roce, tentokrát výběrem událostí z týdne mezi 6. a 12. lednem 1908.
6. LEDNA 1908
Pivní Slezsko bilancovalo. V nejmenší zemi Koruny české s hlavním městem v Opavě se v roce 1907 uvařilo na 363 tisíc hektolitrů piva. Ze třiceti slezských pivovarů nejvíce piva vyrobil karvinský pivovar (přes 100 tisíc hektolitrů) a pivovar v Těšíně (90 tisíc hektolitrů). Žízeň Slezanů přesto místní pivovary uspokojit neuměly, pivo se muselo dovážet i z jiných zemí rakouské říše. "Nejvíce piva dovezlo se z Haliče a Moravy, nejméně z Čech," informovala statistická zpráva. Spotřeba piva na osobu byla ve Slezsku mnohem nižší, než v Čechách. Slezan vypil asi 120 piv ročně, Čech spotřeboval až 350 půllitrů.
Rakouský Brixen znali čtenáři českých novin hlavně ze sentimentálních článků, kterými byla připomínána brixenská internace Karla Havlíčka Borovského z let 1851-1855. Až teprve v lednu 1908 dorazila z Brixenu další zajímavá zpráva a novináři ji dali titul Poklad v kabátě zemřelého. "V Brixenu zemřel bohatý rolník Hilber ve stáří 94 roků. Před smrtí žádal několikráte důrazně své příbuzné, aby jej pochovali v kabátě, který denně nosíval. Příbuzní mu to slíbili, neopomenuli však po jeho smrti kabát prohlédnout a našli v něm tři bankovky po tisíci korunách." Jen pro srovnání. Ultramoderní "velocipéd s úplnou zárukou" přišel v roce 1908 na 108 korun, gramofonová deska na 6 korun a novostavba hasičské zbrojnice, která ve stejném roce vyrostla v Kozlově u České Třebové, stála 1485 korun.
7. LEDNA 1908
Kanadská vláda se rozhodla zpřísnit podmínky pro přistěhovalce, nadále měli být do země vpuštěni jen ti imigranti, kteří si předem zajistili pracovní místo. Vláda reagovala na ekonomickou krizi, která postihla celý severoamerický kontinent a důsledky prožívala i Evropa.
8. LEDNA 1908
Básník Josef Svatopluk Machar (1864-1918) zveřejnil v sociálnědemokratickém tisku satirickou poému Poslední papež. V ostře protikatolickém textu se fary měnily v úřady, chrámy v divadla a galerie a v kláštery v domovy dělníků. "Už dávno v lepší službu odešel/ poslední sluha, mladí preláti/ už dávno byli, oženili se/ nesměšná postavení našli si/ a s pořádnými lidmi splynuli," napsal Machar. Leckterou z jeho vizí po roce 1948 uvedla do praxe Komunistická strana Československa, Machar by ale z totalitářského ateizmu nebyl nadšen.
V Bernheimově galerii v Paříži byla zahájena výstava obrazů Vincenta van Gogha (1853-1890). Zatímco za svého života se malíř dočkal jen vlažného přijetí, pařížská výstava v roce 1908 už byla mimořádnou událostí, o které referovala i vzdálená Praha.
9. LEDNA 1908
O následující událostech noviny, které vyšly 9. ledna 1908, zatím informovat nemohly. V Paříži se ten den narodila Simone de Beauvoirová, pozdější slavná filosofka, spisovatelka, autorka sociálních esejů i přísná ateistka. Tisk také nemohl předpokládat, že v roce 1908 dojde k několika převratným vynálezům. Svět objeví celofán, papírové kelímky na jedno použití, první vysavač i Geigerův počítač.
10. LEDNA 1908
Noviny referovaly o neblahém konci stavitele a architekta Rudolfa Štecha: "Sebevražda. V Plzni zemřel Rudolf Štech, oběsiv se v pissoiru synagogy na klice. Jako motiv činu toho uvádí se velké rozrušení, kterému předcházely značné finanční starosti. Prodělal velké obnosy peněz při erárních stavbách. Zesnulý byl vynikajícím odborníkem, o čemž svědčí monumentální stavby, které provedl v Plzni." Významný stavitel v Plzni realizoval stavbu druhé největší synagogy v Evropě a třetí na světě, v níž se nakonec oběsil. Vystavěl i městské divadlo a hlavní poštu. Důvodem k sebevraždě měly být finanční problémy při realizaci právě budované impozantní budovy hlavního nádraží v Plzni, kterou také zajišťoval Štechův stavební ateliér. Rakouská vláda včas neuvolnila slíbené prostředky a Štech údajně neunesl výtky věřitelů. "V záchvatu úzkosti sáhl si na život v synagoze, kterouž se byl roku 1891 jako prvním svým dílem plzeňským vyznamenal. Jemnocitná jeho choť ztratila bytost nejmilovanější. Dětí neměli."
11. LEDNA 1908
Slezský tisk přinesl další statistiky za rok 1907. Průměrný Slezan odeslal za rok 49 dopisů a spotřeboval 634 gramů tabáku, za který vydal 10 korun a 62 haléřů.
12. LEDNA 1908
Ztratily se husy. "Jistému majiteli ze Žižkova zmizelo nevysvětlitelným způsobem šest husí. Je možno, že se zatoulaly, nebo dokonce byly ukradeny."
Foto: archiv