Přesně týden před Štědrým dnem hořel benediktinský klášter v Praze na Břevnově a ve Vysočanech se vraždilo. Následník trůnu František Ferdinand d´Este nakupoval vánoční dárky na Slovácku. Císař se konečně vykurýroval z vleklé nemoci a vrátil se do Vídně. Tolik výběr z událostí, o kterých psal denní tisk před rovným stoletím mezi 17. až 23. prosincem 1907.
17. PROSINCE 1907
Nejmilejší vánoční dar každé dámě jest elegantní plášť pro večer - hezký župan.
Následník trůnu František Ferdinand d´Este zakoupil v Hodoníně obraz Z kostela slováckého malíře Joži Úprky. „Tak se dostane do příbytku panovnické rodiny jako vánoční nadílka obraz svérázného umělce," pochvaloval si moravský regionální tisk. Joža Úprka je považován za malíře okouzleného romantickým historismem i secesním dekorativismem. Ottova encyklopedie z roku 1908 o něm říká: „Umělec svérázný, má svou techniku, své vedení štětce, má své zamilované typy a svou barevnou notu." Jeho vilka v Hroznové Lhotě postavená Dušanem Jurkovičem hostila bří Mrštíky, Leoše Janáčka, Vítězslava Nováka i francouzského sochaře A. Rodina.
Stav ubohých manželů jest dle úsudku lékařů beznadějný. Tak začínala chmurná zpráva popisující rodinnou tragédii, která se odehrála v pražských Vysočanech 17. prosince 1907 kolem páté hodiny odpolední. Z bytu pětadvacetiletého holiče Bohumila Filipa vyběhla holičova manželka s rozpáraným břichem a vyhřeznutými střevy. „Sdělila pouze, že jí strašné zranění způsobil manžel." Sousedé vnikli v obavách do holičova bytu, neboť manželé vychovávali teprve roční dítě. „Filipa nalezli ležícího na zemi s proříznutým hrdlem. Rok staré děcko bylo neporušeno." Příčinou sporu byli „manželské různice". Filipova žena od rodiny utekla již před několika měsíci, ale podlehla návrhu, aby s manželem strávila Vánoce. „V těchto dnech dopsal jí Filip, aby ho na svátky navštívila, čemuž ona též vyhověla a netušila ovšem, že se Vánoc nedočká."
Týden před Štědrým dnem hořel benediktinský klášter v Praze na Břevnově. Oheň zničil střechu a strop refektáře s cennými freskami. Hasiči přišli s následujícím vysvětlením: „Oheň vznikl tím způsobem, že od poškozeného komína vzňal se trám ve stropě refektáře."
18. PROSINCE 1907
Z útrob českých klášterů je i následující zpráva: „Svobodník 6. pluku zemské obrany vloudil se v Chebu do ženského kláštera, v kuchyni přepadl představenou a chtěl ji znásilniti. Sběhnuvší se lidé po delším zápasu na mol opilého milovníka přemohli."
19. PROSINCE 1907
Svaz rakouských průmyslníků se dohodl na zdražení „emailového nářadí o pět procent".
Ve Stockholmu se konal pohřeb švédského krále Oskara II. Na trůnu ho vystřídal jeho syn Gustav V.
Ruský ministr obchodu Filosof zemřel v Petrohradu v průběhu divadelního představení Veselé vdovy.
20. PROSINCE 1907
Rakouský ministr spravedlnosti předložil parlamentu návrh zákona o mladistvých zločincích.
Krajský soud v Kutné Hoře rozhodoval, zda prohlásit za mrtvou jistou Annu Divišovou. „O Štědrém večeru v roce 1877 odešla o 4. hodině odpolední pro vodu, vrátila se a odešla, řkouc, že jde ještě jednou. Domů se již nevrátila, mrtvola její nebyla nalezena." V roce 1907 by ztracené Anně Divišové bylo 55 let.
21. PROSINCE 1907
Začaly školní vánoční prázdniny.
Slezští statistikové spočítali, že ve Slezsku se v roce 1907 vypilo 60 litrů piva na hlavu. V Čechách se číslo blížilo ke 150 litrům.
Císař František Josef I. se po delší nemoci (viz předchozí Stoleté Expresy) vypravil ze svého sídla v Schönbrunnu do vídeňské císařské rezidence. „Vzezření císaře je uspokojivé," napsal telegraficky vídeňský zpravodaj pražských novin. Vídeň přítomnost císaře nadšeně oslavila. „Domy byl ozdobeny prapory a ohromné masy lidu bouřlivým pozdravem vítaly císaře. Císař se o uvítání pochvalně vyjádřil."
22. PROSINCE 1907
České hory postihla náhlá obleva, Karlovy Vary zápasily s povodní. „Na horách roztály ohromné spousty sněhu a říčka Teplá vystoupila ze břehů tak, že voda dosáhla výšky 1 m. nad normálem.
23. PROSINCE 1907
Započaly parlamentní prázdniny. Čeští novináři, a to dokonce v celé šíři tehdejšího politického spektra, vystavili českým poslancům nedostatečnou. „Zoufati téměř musíme, uvažujeme-li o nynější politické situaci. Většina poslanců českého národa slouží vládě takřka bezpodmínečně."
Reprofoto: archiv