Císař František Josef se léčil sluncem, katar i chrapot zmizely

Domácí
28. 5. 2011 15:14
Císař František Josef I.
Císař František Josef I.

28. a 29. květen 1911: Zdravotní stav stařičkého mocnáře opět plnil titulní stránky novin. Výhledy byly naštěstí optimistické: "Katarální příznaky očividně mizí."

"V nejbližší době lze očekávati úplné pominutí kataru,“ oznámila v neděli 28. května 1911 Uherská telegrafická korunní kancelář. Osmdesátiletý císař František Josef I. se totiž právě léčil na svém královském zámku v Gödöllö nedaleko Budapešti, tedy v uherské části habsburského mocnářství.

Mocnář si povídal s lesním radou

Královský zámek s parkem a oborou v uherském Gödöllö, tady se na konci května 1911 procházel císař František Josef I. Pražští novináři název zámku počeštili na Jedlovou. A nedělní Národní politika o císařově pobytu v Gödöllö referovala takto: "Mocnář probudiv se dnes ráno, cítil se velice posíleným a velice zdravým. Překrásné teplé počasí, jaké je jest zde v Jedlové, pohnulo mocnáře, aby vykonal delší procházku.“

Na pěší procházku vyrazil v pravé poledne. "Zámek opustil o 12. hodině a vrátil se teprve po jednohodinné procházce. Byla radost vidět, jak svižně a zpříma mocnář kráčel, jak svěží byl za celé procházky a jak málo znavený po svém návratu se cítil.“

K večeru se František Josef I. projel kočárem a pohovořil s poddanými. "Mocnář vystoupil z kočáru a tázal se kolemjdoucího lesního rady na stav zvěře v parku. Na příznivou odpověď lesního rady pravil císař: "Nevyskytne-li se žádná překážka, přijedu na podzim jistě opět do Jedlové.“

Vzezření císaře jest výtečné

Královský zámek s parkem a oborou v uherském Gödöllö v roce 2010, tady se na konci května 1911 procházel císař František Josef I. Lékaři mocnáři doporučovali, aby si jarního slunce a vzduchu užíval co nejvíce. A císař byl vzorným pacientem. "Vzduch jest nyní vlahý a čistý a mocnář dle možnosti používá na lékařskou radu pobytu ve svěžím vzduchu. A poněvadž v posledních dnech trávil mnoho na slunci, jest jeho vzezření výtečné.“

Do Vídně se císař mínil vrátit 1. června, pokud se ale znova neobjeví "katarální příznaky“ čili nemoc z nachlazení doprovázená kašlem.

V pondělí 29. května se císař opět probudil v dobrém stavu a už od čtvrté ráno úřadoval, jak měl ve zvyku. Přímo z Jedlové to hlásila Uherská telegrafická korunní kancelář: "Mocnář vstával dnes, jako každodenně v létě, o 4. hod. ráno. A vyřídil svůj denní program s největší přesností. Všechny známky ukazují na trvalé zlepšení příznaků lehkého nastuzení. Katar a chrapot nyní zcela zmizely. Hlas zní mnohem jasněji a není již zastřen.“

První červnový den se skutečně mocnář vrátil do Vídně. Cesta vlakem z Gödöllö do Schönbrunnu mu trvala pět hodin, vyjel v jednu po poledni a doma byl v šest večer.

Zpráva dvorní kanceláře o jeho příjezdu zněla opět velmi optimisticky: "Císař přibyl dnes o 6. hod. večer z Jedlové dvorním vlakem na státní nádraží a za ovací obecenstva odejel do Schönbrunnu. Vzezření mocnářovo je výtečné, jízdu urazil v nejlepším rozmaru. Dobrý venkovský vzduch, v němž císař prodléval denně několik hodin, jeho zdraví velmi prospěl."

Sissi měla ráda i cikány

Královský zámek s parkem a oborou v uherském Gödöllö v roce 2010, tady se na konci května 1911 procházel císař František Josef I. Zámek v Gödöllö se dnes nachází téměř na předměstí Budapešti, severovýchodně od města. Úchvatné místo obklopuje obrovský park (29 hektarů) s oborou a uvnitř zámku je muzeum, které podrobně mapuje jednotlivé návštěvy mocnáře.

František Josef I. s manželkou Alžbětou Bavorskou čili císařovnou Sissi získali zámek jako dar od "uherského lidu“, když se roku 1867 nechali korunovat na maďarský královský pár. Císařovna si uherské sídlo oblíbila, trávila tam mnoho měsíců v roce a jako rodilá Němka se naučila výborně maďarsky - dokonce z Jedlové psala manželovi výhradně v maďarštině. Milovala koně i uherskou aristokracii a byla považována za jednu z nejlepších jezdkyň v Uhrách i nejkrásnější dámu v zemi.

V Gödöllö si císařovna dokonce nechala postavit cirkusové šapitó a učila se různé akrobatické kousky na koních. Stýkala se i s místními cikány, obdivovala jejich tance, muziku i vrozenou svobodu. To vše císař František Josef I. velmi nerad viděl, nicméně všechny výstřelky musel tolerovat. Do Gödöllö však za císařovnina života vůbec nejezdil. Když však Sissi roku 1898 zabil bláznivý italský anarchista, který ji probodl pilníkem, stárnoucí mocnář svůj vztah k Jedlové postupně měnil a časem si místo dokonce oblíbil.

Dnes je na zámku v Jedlové zpřístupněno devět renovovaných komnat prostředního křídla, slavnostní hala zdobená zlatobílou štukaturou i část královských obytných prostor. Královský zámek je otevřen denně od 10 do 18 hodin, vstupné stojí 1800 forintů (asi 180 korun) a prohlídka trvá 70 minut.  

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ