1. leden 1911: Osmdesátiletý císař František Josef I. se na Nový rok probudil s rýmou. „Není však provázena kašlem ani horečkami," hlásil panovníkův osobní lékař dvorní rada Kerzel.
Jako každý den přijel i první den roku 1911 do císařské rezidence v Schönbrunnu panovníkův kočár, aby odvezl Františka Josefa I. do dvorního paláce v centru Vídně - Hofburgu. Bylo teprve tři čtvrtě na sedm. Asketicky založený mocnář, císař rakouský a král český a uherský, chtěl i na Nový rok vyřizovat státnické záležitosti jako ve všední den.
„Mocnář vstal, jako obvykle, časně ráno. Také jinak nezměnil panovník svůj obvyklý denní program. Mocnář byl též odhodlán jeti do dvorního hradu, ale na důtklivou radu osobního lékaře panovníkova, generálního štábního lékaře dra Kerzla, sešlo z jízdy do města, a panovník zůstal dnešní den v schönbrunnském zámku," informovala dvorská kancelář ve Vídni.
Důvodů bylo více. „Osobní lékař radil Jeho Veličenstvu hlavně se zřetelem na ostrý vítr, jenž dnes ráno vál. Panovník neměl býti vydán tak časně zrána v šanc drsnému počasí."
Císař tak kvůli rýmě musel zrušit několik tradičních novoročních akcí. „Odpadla jindy obvyklá dopolední novoroční blahopřání vévodů, aby se Jeho Veličenstvo poněkud šetřil a nemusil při blahopřáních déle mluviti," vylíčila první den roku na císařském dvoře pražská Národní politika. „Doufá se, že rýma za několik dnů pomine."
Večerní novoroční rodinnou hostinu v Schönbrunnu, které se tradičně účastnili „všichni ve Vídni dlící členové císařského domu", však František Josef I. nezrušil.
Také 2. ledna 1911 vstal panovník již před šestou ráno, nicméně do Hofburgu opět neodjel. Osobní lékař mocnáře prohlédl a oznámil novinářům, že „jest všeobecná naděje, že se císař v několika dnech opět úplně zotaví".