Jak Češi před sto lety sledovali zkázu Titaniku

Domácí
16. 4. 2012 00:41
Katastrofa parníku Titanic líčená v článku Lidových novin ze 16. dubna 1912.
Katastrofa parníku Titanic líčená v článku Lidových novin ze 16. dubna 1912.

16. duben 1912: Rubrika Stoletý kurýr bude po celý tento týden mapovat dobové reakce české veřejnosti na první zprávy o potopení Titaniku.

První a ne úplně ověřené zprávy o srážce parníku s ledovcem se Praha dozvěděla z večerních vydání denního tisku v pondělí 15. dubna 1912. V následujícím týdnu přiblíží seriál Stoletý kurýr zkázu Titaniku prostřednictvím dobových novin. Čtenáře tak srdečně zveme do Národní knihovny v Praze.

Davy čekají na seznam obětí

Zprávy o zkáze Titaniku v Národních listech dne 16. dubna 1912."Parník Titanic srazil prý se s ledovcem a žádá o pomoc," nejistě informoval 15. dubna 1912 večerník Národních listů. "Za půl hodiny začal klesati," dodal večerní list. Přesnější informace o počtech obětí ale zatím střední Evropa neměla k dispozici. 

Až v úterý 16. dubna 1912 se v českých novinách objevila první čísla. "Jak v Londýně, tak i v Novém Yorku shromáždily se před agenturami White Star Line obrovské davy lidu, které bouřlivě žádaly podrobné zprávy o katastrofě. Bylo jim sděleno, že z lodi Titanic bylo dosud zachráněno pouze 675 osob, ale že jest naděje na zachránění ostatních cestujících."

Z 2223 cestujících a členů posádky bylo nakonec zachráněno jen 706 lidí. 

Praha pátrá po utopených

Titanic po vyplutí. Současná pohlednice vydaná ke 100. výročí katastrofy.V pražském tisku se tentýž den objevila i první svědectví. "Zachránění pasažéři vypravují, že loď Titanic plula plnou parou do husté, temné mlhy. Kapitánovi šlo prý o to, aby dosáhl rekordu největší dosud docílené rychlosti. Ačkoliv prý kapitán Smith věděti musel, že vjíždí do ledové spousty velké rozsáhlosti, nařídil přece, aby stroj pracoval plnou parou, a hnal loď šílenou odvahou kupředu," převzaly Národní listy první spekulace o zkáze lodi, které se vedou podnes. Již celé jedno století.

Pražští novináři samozřejmě pátrali po obětech z území Rakouska-Uherska. "Paroplavební kancelář Cook a syn ve Vídni vydala tři paroplavební lístky I. třídy na loď Titanic na jméno Emanuel Taussig s rodinou," zjistili například.

Taussig byl zřejmě německy mluvící Vídeňák, v průběhu dalších týdnů a let se ale našlo i několik Čechů, kteří se smrtelně vážnou tváří tvrdili, že sami přežili zkázu Titaniku. Ani jeden z nich ovšem není na oficiálním seznamu pasažérů či posádky.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Další čtení

Vláda bude zřejmě moci navyšovat výdaje na obranu nad dvě procenta HDP

Domácí
25. 4. 2025

V ČT se vyhrotil spor mezi ředitelem a radou, Pavel podepsal zvýšení poplatků

Domácí
25. 4. 2025
ilustrační foto

Dva turisté na Trutnovsku našli zlatý poklad, ležel v zemi několik desítek let

Domácí
25. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ