24. leden 1911: Extra módním výstřelkem se stal klobouk s ostrou jehlicí. Dáma, která jehlicí zranila chodce, se dostala před soud. Radnice nošení jehlic zakazovaly.
Čím větší klobouk a delší jehlice, tím výstřednější dáma. A nejodvážnější dámy žily samozřejmě ve Vídni.
Proces kvůli jehlici
V úterý 24. ledna 1911 se ve Vídni konal neobvyklý soud, o kterém se posléze rozepsala většina středoevropských deníků. Móda nebezpečných kloboukových jehlic totiž zachvátila všechna velkoměsta. A z nich se šířila i do menších míst včetně průmyslové Ostravy.
Soud se odehrál ve vídeňské čtvrti Josefstadt, avšak obžalovaná se zřejmě trestu nebála. Opět totiž vyšla do ulic s mimořádně extravagantním kloboukem na hlavě a nesňala ho ani v soudní síni. „Poprvé se stalo, že dáma, která kolemjdoucího moderní dýce podobnou jehlicí kloboukovou poranila, byla pro přestupek proti bezpečnosti těla obžalována a také odsouzena. Byla to účetní Leopoldina Epsteinová. K soudnímu řízení dostavila se obžalovaná s ohromným kloboukem a jehlicí," vylíčila soudní líčení pražská Národní politika.
A protože šlo o první případ svého druhu v Rakousku-Uhersku, soudce si byl vědom, že jeho verdikt bude judikátem a podobný trest dostanou všechny ženy, které někoho zraní jehlicí: „Byla odsouzena k pokutě dvou korun, popřípadě ku dvanáctihodinovému vězení," zněl rozsudek.
Perzekuce dam v Budapešti i Ostravě
Obětí extravagantní dámské módy se v lednu 1911 stal i průvodčí ostravské tramvaje. Když jisté dámě pomáhal vystupovat z vozu městské elektrické dráhy, vážně si o jehlici zranil oko. Nešlo o zdaleka první případ, kdy dámy s jehlicemi ohrozily ostravské chodce, a tak se místní radní po případu z tramvaje usnesli na rázném opatření: „Obecní úřad vydal zákaz nošení kloboukových jehlic ve veřejných místnostech a podnicích pod pokutou 20 korun, resp. 24 hodin vězení."
Jehlice v dámských kloboucích v té době znepokojovaly celou Evropu. Budapešťská radnice například dovolovala jen „jehlici takové délky, jaká je přiměřená dýnku klobouku". Špička jehlice navíc musela být opatřena speciálním knoflíkem.
Obzvláště avantgardní dámy, které nosily „přísně zakázané nechráněné dlouhé jehlice", chodily po Drážďanech. Průvodčí v tramvajích proto dostali rozkaz vyloučit z přepravy každou dámu, která si klobouk ozdobí nechráněnou jehlicí. Když dáma neuposlechne, "má průvodčí zastaviti vůz, zavolati strážníka a strážník vyvede neposlušnou dámu z vozu".