Prázdniny do 15. září, uhořelý na haldě a císařská audience

Domácí
20. 3. 2011 13:08
Císař František Josef I.
Císař František Josef I.

20. březen 1911: Na 70 dní prodloužil ministr školství hlavní školní prázdniny. Císař přijal české profesory z Brna i opavského rodáka, který vystudoval na lékaře v 52 letech.

Informace o prodloužených prázdninách byly "zprávou dne" především pro školáky a studenty. Pro delegaci profesorů c. k. České technické vysoké školy Františka Josefa v Brně se životním zážitkem určitě stala audience u císaře Františka Josefa I., který kantory přijal při dopolední audienci v pondělí 20. března 1911.

Lékařem v 52 letech!

Moritz Vetter z Lilie. Hned po profesorech byl císařem přijat expředseda poslanecké sněmovny hrabě Moritz Vetter z Lilie. O dnes již zcela zapomenutém politikovi a opavském rodákovi Vetterovi snad jen tolik, že se dožil požehnaného věku 89 let (1856-1945) a navíc prokázal, že na vzdělání není nikdy pozdě. Kromě toho, že v letech 1901 až 1907 předsedal rakouskému parlamentu, stačil ve stejné době vystudovat vídeňskou lékařskou fakultu a roku 1908 se stát ve věku 52 let (!) štábním lékařem.

S aktivní politickou kariérou pak Vetter neskončil ani za první republiky, když se stal československým senátorem za Deutsche christlich-soziale Volkspartei (Německou křesťansko-sociální stranu lidovou) a jako věrný "starorakušák" usilovně bojoval za penze pro bývalé rakouské vojáky. Vetterův syn Karel Josef padl v roce 1943 u Stalingradu. Pochopitelně v uniformě wehrmachtu.     

Životu nebezpečná škola

Z obrazu Joži Uprky Slovácká Madona. Rakouský císař týž den jmenoval i nové tajné rady, zatímco z jihu Ameriky mezitím přišla zpráva, že bylo "po krvavém boji potlačeno povstalecké hnutí v Paraguayi". Pokračovalo ovšem povstání v Mexiku a Turecko začalo s bojkotem řeckých lodí, které nevpouštělo do svých přístavů ve Smyrně a Cařihradu.

V rakouském parlamentu zasedal 20. března rozpočtový výbor, který se zaobíral možnými vydáními z rozpočtu ministerstva vyučování. Například moravský poslanec Staněk upozornil na žalostný stav budovy ústavu ke vzdělávání učitelek v Brně. "Pobyt v ústavu je přímo životu nebezpečný," postrašil poslanec v rozpočtovém výboru. Italský ministerský předseda Luzzati podal 20. března demisi.

V Londýně měla údajně obrovský úspěch výstava slováckého umění. "Čile se jedná o koupi obrazů, a to i některých velkých, nejlépe se líbí Uprkova Slovácká Madona," informovaly Lidové noviny. V Karviné se podařilo identifikovat muže, který byl nalezen na hořící uhelné haldě. "V mrtvole v pravém slova smyslu spálené byl zjištěn Kazimír Biela."

Prodloužené hlavní prázdniny

Stoletý kurýr. Po prokliknutí se zobrazí jednotlivé díly seriálu Ivana Motýla.Ministr vyučování pozměnil termíny hlavních prázdnin. Vyhláškou z pondělí 20. března 1911 stanovil, že potrvají od 16. července do 15. září, zatímco dosud dvouměsíční volno připadalo na červenec a srpen. Nový termín hlavních prázdnin platil pro všechny střední školy, ale pro školy obecní a měšťanské jen v místech, ve kterých jsou střední školy zřízeny.

Žáci a studenti těchto škol na novém nařízení náramně vydělali, neboť v dovětku k nové vyhlášce stálo, že kvůli maturitním a přijímacím zkouškám skončí vyučování již 6. července. "Aby se poskytl čas k provedení maturitních, přijímacích a privatistických zkoušek, jakož i k ostatním závěrečným pracím, odpadá vyučování na jmenovaných ústavech již v posledních deseti dnech před počátkem hlavních prázdnin."

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ