Vylétli motýli, trpí hokej a pivo je teplé aneb Divná zima

Domácí
8. 1. 2012 11:45
Český hokej v lednu 1912 značně trpěl. Marně se čekalo na zamrzlá kluziště a řeky, jak tomu bývalo jiné roky.
Český hokej v lednu 1912 značně trpěl. Marně se čekalo na zamrzlá kluziště a řeky, jak tomu bývalo jiné roky.

8. leden 1912: Zdá se vám letošní zima podivná? Před sto lety byla obdobná. Majitelé kluzišť lkali nad ztracenými výdělky a pastviny se zelenaly.

"Dlouho už touženo po pravém zimním počasí, které by přineslo trochu bílé scenérie, hostinským led a mládeži radosti zimních zábav," postěžoval si publicista Národní politiky v pondělí 8. ledna 1912.

Masopust začal bláznivě

Brožíkův obraz Pasačka z roku 1912. Toho roku se leden příliš nelišil od března či dubna.Počasí před sto lety se náramně podobalo tomu dnešnímu. Sníh ležel jen vysoko v horách. Všude jinde se od počátku prosince na sněhové vločky marně čekalo. Místo nich padaly z oblaků potoky vody, občas krupky, jindy hřmělo jako v nejparnějším létě. Když už někde nasněžilo, tak zase brzy roztálo, takže  v lednu 1912 se všude mluvilo o aprílovém počasí.

Takto bylo třeba v Praze v neděli 7. ledna 1912: "Počasí zahrálo si jako v dubnu. Ráno vlahý jarní vzduch, prozářený sluncem, odpoledne vítr a déšť, večer pojednou sníh a mráz. Jako v nejrychlejší pohádkové proměně na jevišti změnil se pojednou celý obraz, černé střechy a ulice se zabělely, na oknech maloval mráz svoje bizarní květy."

Jenže hned další den čerstvý sníh opět zmizel. Třeba v Plzni už v poledne 8. ledna opět "počalo hřímati a pršelo jako v létě". Obdobně zněly zprávy přicházející z celých Čech. "Taktéž nad Dobrou Vodou a Rokycany snesla se silná bouře, jaká bývá pouze v největších vedrech. Jak je viděti, započal letošní masopust i v přírodě hodně bláznivě."

Mistři Evropy i hospodští bez ledu

Marné čekání pražských ledařů a hostinských na led. Vltava pod Vyšehradem, rok 1912.Největší škody utrpěl český hokej. "Hockey utrpěl škodu, kterou sotva bude možno odčiniti. Tím, že zmařeny byly zápasy s Kanaďany a naši hráči byli zdrženi i v trainingu; věc mrzutá pro nás jakožto obhájce mistrovství Evropy."

Český hokej ještě neznal kryté klimatizované haly. Kluzištím vládlo bahno a rybníky byly bez ledu. Sportovní kluby proto rušily obvyklé závody v bruslení, mimo jiné byl odvolán proslulý závod na rybníku Jordán u Tábora. Sportovní reportér Národních listů dokonce prorokoval, že takováto zima bude "pohřbem českého bruslařství".

Na venkově bylo možno pást husy i dobytek. Nad Smíchov vylétli motýli. "Syn strojmistra Em. Boušky z litografie Pickovy na Smíchově chytil včera živého motýla," oznámila Národní politika z úterý 9. ledna 1912. A z jihočeské Soběslavi přišla tentýž den tato zpráva: "V polích a na lukách se všecko zelená jako zjara. Zde není mezi nejstaršími lidmi pamětníků takové bouře s krupobitím, jakou jsme zde měli."

Z teplého počasí byli velice nešťastní i hospodští, kteří nemohli na řekách těžit led pro sklepy svých výčepů, přičemž zásoby ledu z předchozí zimy byly vyčerpány. Reálně tak hrozilo, že Češi budou záhy odkázáni jen na nechutně teplé pivo.

Autor: Ivan MotýlFoto: archiv

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ