Komik kritizoval Saúdskou Arábii, Netflix stáhl díl seriálu z nabídky

2. 1. 2019 18:38
Hasan Minhaj.
Hasan Minhaj.

Americká internetová televize Netflix stáhla ze své nabídky v Saúdské Arábii jeden díl seriálu Patriot Act s komikem Hasanem Minhajem. Podle médií tak vyhověla stížnosti saúdskoarabských úřadů. V odstraněné epizodě je kritika Saúdské Arábie za vraždu novináře Džamála Chášukdžího.

Obsahem oficiální stížnosti saúdskoarabské komise pro komunikace a informační technologie je údajné porušení kybernetického zákona. Netflix si za svůj krok ihned vysloužil kritiku, zejména od organizací na ochranu lidských práv.

Netflix potvrdil, že epizoda není v nabídce od minulého týdne. "Podporujeme uměleckou svobodu na celém světě. Tuto epizodu jsme v Saúdské Arábii stáhli na základě odůvodněného právního požadavku," stojí v prohlášení Netflixu, z něhož cituje list Financial Times.

Vraždou novináře odhalil princ svou podstatu

V seriálu vystupuje americký herec Hasan Minhaj a v dané epizodě z 28. října říká, že je vhodný čas přehodnotit vztahy se Saúdskou Arábií. "A myslím to jako muslim a jako Američan," dodává. Království kritizuje i za vedení války v Jemenu a Saúdskou Arábii označuje za autokratický režim.

Komik Minhaj v epizodě také říká, že saúdský korunní princ Muhammad bin Salmán byl až do zabití Chášukdžího v arabském světě považován za reformátora. "Odhalení Chášukdžího smrti ale tento obraz narušilo," dodává. Chášukdží byl zavražděn loni na saúdskoarabském konzulátu v Istanbulu. Saúdská Arábie obvinila z vraždy 11 lidí, odmítá však obvinění, že vraždu nařídil právě korunní princ Muhammad bin Salmán.

V asi osmnáctiminutovém monologu Minhaj rovněž zmiňuje vládnoucí rodinu Saúdů a jejich obrovské bohatství. "Saúdská Arábie je bláznivá. Jedna obrovská rodina kontroluje vše," říká.

Kontroverzní díl:

Netflix se podílí na útlaku svobody slova

Chášukdží žil poslední rok života v USA a psal pro list The Washington Post. Komentátorka tohoto listu Karen Attiahová označila rozhodnutí Netflixu za skandální. "Hasan Minhaj v Patriot Act působil jako důrazný, čestný a zábavný hlas vzdorující Saúdské Arábii a Muhammadovi bin Salmánovi po Chášukdžího vraždě. Poukázal také na Jemen. Je skandální, že Netflix stáhl jednu z epizod, v níž je kritika Saúdské Arábie," napsala Attiahová na twitteru.

Podle mezinárodní organizace na ochranu lidských práv Amnesty International (AI) je cenzura Netflixu v Saúdské Arábii "dalším důkazem vytrvalého zásahu do svobody slova". Tím, že vyhověl požadavkům saúdskoarabských úřadů, Netflix podle AI de facto podpořil kroky Rijádu, který popírá právo na svobodný přístup k informacím.

Chášukdží do svého odjezdu ze Saúdské Arábie působil jako poradce královské rodiny. Na žebříčku posuzujícím svobodu tisku řadí organizace Novináři bez hranic Saúdskou Arábii na 169. místo z celkových 180 zemí.

Autor: ČTK Foto: ČTK , Brent N. Clarke

Další čtení

V ordinaci v Polsku ubodal pacient lékaře. Nebyl spokojený s léčbou

Zahraničí
29. 4. 2025

Počet Čechů využívajících nástroje AI se loni téměř ztrojnásobil

Domácí
29. 4. 2025

Cimický do vězení zatím nepůjde. Odvolal se, bude další soud

Domácí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ