Koncesionářské poplatky <span>zrušeny nebudou</span>

10. 12. 2009 16:28
Česká televize nebude financována z rozpočtu.
Česká televize nebude financována z rozpočtu.

Česká televize nebude financována z rozpočtu.Koncesionářské poplatky zrušeny nebudou. ODS nepřesvědčila většinu Senátu, že je výhodnější Českou televizi a Český rozhlas financovat přímo z rozpočtu.

Podle odpůrců by se tím jen zvýšily výdaje státu. Proti byla také obě veřejnoprávní média, obávají se ohrožení své nezávislosti v případě financování státem.

Návrh odolal snaze ČSSD o přímé zamítnutí, ke kterému chyběl jediný hlas. Občanským demokratům pomohl bývalý ministr kultury Václav Jehlička z klubu TOP 09 a Starostové. Obdobně těsně však posléze v dalších hlasováních Senát nepřijal navrhovaný zákon v žádné ze zamýšlených variant.

ČTĚTE TAKÉ: Politici se neshodli na dohlížitelích nad médii
                        Sněmovna podpořila zmírnění náhubkového zákona

Místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková.Ke kritikům změny patřila například místopředsedkyně Senátu Alena Gajdůšková (ČSSD). "Nedovolme podřídit veřejnoprávní média, jejich nezávislost, každoroční licitaci ve sněmovně," řekla. "Veřejnoprávní média, objektivní informace, vyvážené, kvalitní pořady si přejí lidé. Řekněte jim, že se nedozví pravdu," dodala k tvůrcům změny.

Předseda senátorů ODS Tomáš Julínek takové argumenty označil za neseriózní. ČT a ČRo by podle něj měly příjem z rozpočtu zajištěny zákonem, stejně jako mají zákonem stanovenou výši poplatků. Změna by zajistila přísnější kontrolu hospodaření obou veřejnoprávních médií, neboť nástroje jejich rad jsou nedostatečné, míní. "Ta kontrola tam je, a ne že není," bránila současný stav Gajdůšková. Oba se také obviňovali ze zásahů svých stran do zpravodajství České televize.

Senátor Kubera obvinil odpůrce normy z přetvářky.Senátor ODS Jaroslav Kubera obvinil odpůrce normy z přetvářky. "Vy se těch médií bojíte, a proto kvákáte někteří z vás do těch médií, že si snížíte platy, že se zbavíte imunity, jenom proto že si někteří myslíte, že se někomu zalíbíte," obořil se. "Systém poplatků sice není vůbec dokonalý, ale to, co se to navrhuje, by vlastně vytvořilo novou chaotickou situaci a nebezpečí ještě větších politických tlaků na veřejnoprávní média," míní někdejší novinář a nynější předseda senátního zahraničního výboru Jiří Dienstbier.  

Za nezávislá média platí občan ročně 2160 korun 

Předloha senátora ODS Richarda Svobody měla podle aktuální podoby nahradit ČT a ČRo od roku 2012 příjem ze zrušených poplatků odpovídajícím příspěvkem ze státního rozpočtu v celkové výši 7,8 miliardy korun. Tato částka se mohla zvyšovat podle míry inflace. Výše poplatků je nyní stanovena zákonem, u rozhlasu je to 45 korun a u televize 135 korun měsíčně.

Podle Jiřího Dienstbiera by se zvýšil politický tlak na média.Svoboda uvedl, že jeho návrh měl za cíl zbavit domácnost s televizí či rádiem břemene 2160 korun ročně, přičemž na příjmu ČT a ČRo by se částí daně podílel každý odpovídajícím podílem. Obě veřejnoprávní média by podle senátora ušetřila náklady spojené s výběrem poplatků. ČT a ČRo nynější systém poplatků hájí tím, že díky němu nejsou v přímém vlivu politických zájmů.

Podle stanovisek veřejnoprávních médií jsou náklady na poplatky o 50 milionů korun nižší než 300 milionů korun uváděných tvůrci návrhu. Podle ČT by se platba ze státního rozpočtu v přepočtu na občana prodražila na dvojnásobek proti současnému stavu. Podle ČRo by financování ze státního rozpočtu mohlo být považováno za nedovolenou státní podporu nebo narušení hospodářské soutěže.

Foto: Robert Zlatohlávek, Tomáš Nosil,

Autor: ČTK

Další čtení

ilustrační foto

WHO chce zakázat všem zdravotníkům na planetě provádění ženské obřízky

Zdraví
28. 4. 2025
Klíště - ilustrační foto

S aplikací proti klíšťatům. „Klíšťapka“ vás varuje a můžete je i prásknout

Zdraví
28. 4. 2025
ilustrační foto

Guru Jára zase odháčkovává ženy. Po webu, ale osobně také možné

Domácí
28. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ