Rada ČT <span>odklepla letošní rozpočet</span>. Šetřit se moc nebude
13. 1. 2010 14:37
Janeček se původní tvorby nevzdá. Nechce importovat pochybné akvizice.
Česká televize bude i nadále klást důraz na původní tvorbu. Mezi základními pilíři, které rozpočet zohledňuje, je podle generálního ředitele ČT Jiřího Janečka ekonomická stabilita, digitalizace a zahájení restrukturalizace televize. Šetřit se naopak bude na zahraničních cestách a výhodách manažerů. Zanikne i 120 pracovních míst a dojde ke snížení počtu zahraničních zpravodajských štábů.
PSALI JSME: Vichr v ČT? Manažeři i pořady mizí
Od celkové částky rozpočtu je podle slov generálního ředitele potřeba odečíst zhruba 650 milionů, které jsou vyčleněny na digitalizaci a podporu kinematografie. Televize chce podle Janečka v roce 2010 přednostně dokončit digitalizaci, aby nemusela zbytečně platit za digitální i analogovou distribuci vysílání. Na podporu českých filmů půjde celkem 235 milionů korun, 150 milionů z této částky představují výnosy z reklamy.
ČT by měla zefektivnit výrobu, říká radní
Na zasedání Rady ČT se rozproudila diskuse o hospodaření veřejnoprávní televize v době ekonomické deprese. Projednávalo se nejen zefektivnění výroby a snížení výrobních nákladů, ale i nákup ze zahraničí. Připomínky k podobě rozpočtu měly v tomto směru radní Alena Svobodová a Dana Makrlíková.
Svobodová upozornila na možné finanční potíže televize, které mohou nastat, pokud se sníží výběr do fondu televizních poplatků nebo dojde k úplnému zrušení televizní reklamy, z níž se letos do veřejnoprávního rozpočtu dostane odhadem 530 milionů korun. Makrlíková se finančních nesnází sice neobává, televize by podle ní přesto měla změnit svůj přístup. Během jednání uvedla, že si podle ní ČT vede nadmíru dobře, protože má zajištěné příjmy. Rozpočet by však i tak měla přizpůsobit panujícím ekonomickým podmínkám, například zefektivněním výroby.
Jak podle předsedy Baumruka, tak ředitele Janečka by se v době ekonomické krize a restrukturalizace neměla televize přeorientovat na levný dovoz a nekvalitní produkci. Ačkoliv je tak původní tvorba podle ředitele nákladná a riziková, plánuje ji ČT udržet na vysoké úrovni, a naplnit tak zákonná ustanovení. V tomto roce chce televize uvést celkem 4833 hodin premiér vlastních pořadů.
Televize sáhla do rezerv
Velkým tématem se stal rezervní fond České televize, který letos poprvé pokryje část nákladů. Podle Janečka jde o racionální rozhodnutí a rezervní fondy jsou vytvořeny právě na časy ekonomických nesnází. "Já jsem byl spořivá domácnost, která pamatuje na horší časy," řekl Janeček. Jakmile to bude možné, chce generální ředitel fond znovu naplnit.
Ačkoliv byl rozpočet schválen téměř jednohlasně (hlasování se zdržela pouze radní Makrlíková), objevily se připomínky k jeho projednávání. Radní Jan Prokeš například oznámil, že návrh rozpočtu obdržel takřka na poslední chvíli. V jeho e-mailové schránce se prý objevil až v pondělí 11. ledna.
Divákům chyběla Kubišová a KSČM
Rada ČT kromě rozpočtu na další rok odsouhlasila i osnovu výroční zprávy o činnosti ČT za rok 2009. Mezi probíranými stížnostmi diváků na loňské vysílání opět zaznělo jméno pořadu Jana Krause Uvolněte se, prosím. Kraus dal podle stížností diváků prostor pouze jedné straně soudního sporu mezi zpěvačkami Helenou Vondráčkovou a Martou Kubišovou. Někteří koncesionáři byli nespokojeni také s moderováním Jakuba Železného v pořadu Sportovec roku a nedostatečným prostorem, který ve vysílání dostává KSČM.
Foto: Profimedia, Robert Sedmík, Lucie Pařízková
Autor: Petr Vnouček