Soap opery kralují obrazovkám desítky let
16.09.2009 12:01
První česká "mýdlová opera" Rodinná pouta, která se od roku 2007 vysílá pod názvem Velmi křehké vztahy (VKV), se dočkala od uvedení svého prvního dílu v roce 2004 již kolem 500 dílů. To ale nic není proti jejím americkým příbuzným.
Seriál Guiding Light, v Česku známý jako U nás ve Springfieldu, se točí od roku 1952 a na svém kontě má již téměř 16.000 dílů. Podle Guinnessovy knihy rekordů je nejdéle vysílaným dramatickým pořadem vůbec. Od pátku to už ale bude jinak, to by se totiž měla na televizních obrazovkách objevit poslední epizoda tohoto seriálu.
Jako mýdlové opery se označují seriály, pro které je charakteristický velký počet dílů a jednoduchost děje, který není dopředu jasný a vytváří se "za pochodu". Typické je také to, že z původního hereckého obsazení nezůstane kámen na kameni. Herci přicházejí a odcházejí podle toho, kolik diváků a tedy i peněz od inzerentů přitáhnou, a seriály se vysílají do té doby, dokud neopadne zájem diváků. To je i případ Guiding Light.
Mýdlová opera (soap opera) se jim začalo říkat kvůli tomu, že je sponzorovali výrobci mýdel a pracích prášků, kteří odhadli, že se na seriály budou dívat hlavně ženy v domácnosti, jejich hlavní cílová skupina. Seriál Guiding Light například vlastní společnost Procter&Gamble.
Nekonečným televizním příběhům předcházely v zemi jejich původu, Spojených státech, rozhlasové seriály. Ty celkem dobře znají i čeští posluchači. Sága Jak se máte, Vondrovi s Jiřinou Švorcovou v hlavní roli se v éteru poprvé objevila v roce 1975 a vysílala se až do konce 80. let. V Americe se ale první rozhlasové soap opery objevily již ve 20. letech uplynulého století. Také Guiding Light se od roku 1937 vysílal nejprve v rozhlase a na počátku 50. let dokonce běžel současně v televizi i v rádiu.
Úplně první soap operu These Are My Children (To jsou mé děti) odvysílala společnost NBC v roce 1949. Patnáctiminutové dílko, které se na obrazovkách objevovalo odpoledne, však vydrželo jen necelý měsíc a další seriály životnost téhle "vlaštovky" mnohokrát překročily.
Nejdéle vysílanou "mýdlovou operou" se po konci Guiding Light stane seriál rovněž ze stáje Procter&Gamble As the World Turns (Jak se svět točí), který běží od roku 1956. Druhé místo bude patřit příběhům z General Hospital (Všeobecná nemocnice), které měly premiéru v roce 1963. Třetí v pořadí, Tak jde čas (v originále Days of our Lives), se poprvé vysílal v roce 1965.
Vůbec první televizní seriál se zrodil v srpnu 1932, kdy americká společnost CBS zahájila v New Yorku vysílání kabaretní show The World Wide Review. Pokus sice brzy skončil (vysílal se každé pondělí jen do prosince 1932), ukázal ale cestu, kterou se dodnes ubírají televize na celém světě.
Českoslovenští diváci se mohli na první seriál Rodina Bláhova dívat v roce 1959 - šest let po začátku televizního vysílání. O dva roky později se na obrazovkách objevili slavní Tři chlapi v chalupě. Dlouhá léta dominovaly domácí seriály programu ČST, po roce 1989 však zaplavily obrazovky dovezené programy, za minulého režimu nedostupné. K těm nejpopulárnějším se zařadily například Dallas, Dynastie, MASH, Beverly Hills 90210, Star Trek či řada seriálů z lékařského prostředí.
Z českých nekonečných seriálů se o popularitu diváků nejvíce perou kromě "vékávéček" Ordinace v růžové zahradě nebo například Ulice. Starší české seriály se s nimi co do počtu dílů nemohou moc měřit. Například slavná Nemocnice na kraji města má i po natočení dvou pokračování 46 dílů, jeden z nejdelších seriálů České televize Život na zámku to dotáhl na 52 dílů. Všechny zmíněné i další seriály ale vznikaly jinak než takzvané mýdlové opery. Scénář byl napsán dopředu a na obrazovky se seriál dostal až po natočení celé série.
Foto: Nova, Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.