Čína kvůli Ujgurům neprodloužila akreditaci novinářce z Francie

26. 12. 2015 19:50
Ursula Gauthierová.
Ursula Gauthierová.

Čína odmítla prodloužit akreditaci francouzské novinářce Ursule Gauthierové za její postoj k čínské muslimské menšině Ujgurů. Francouzka tak nemůže počítat s prodloužením víza a 31. prosince musí odjet. Čína vyhostila naposledy pracovníka médií v roce 2012.

Gauthierová pracovala v Pekingu šest let a byla dopisovatelkou francouzského časopisu L´Obs. Tažení proti ní začalo, když byl 18. listopadu publikován její materiál o čínské politice vůči Ujgurům. Vyšel jenom pět dní po pařížských atentátech pod titulkem Po útocích - solidarita Číny není bez postranních úmyslů.

Ujguři dlouhodobě kritizují čínskou vládu, že potlačuje jazyk a kulturu tohoto etnika, tvrdě pronásleduje místní aktivisty a čerpá ropné bohatství oblasti, aniž by z toho měli místní obyvatelé významnější prospěch. Většina Ujgurů je umírněných, jsou mezi nimi ale i radikální skupiny, které páchají násilí. Čínská vláda je ale nejčastěji označuje za separatisty z oblasti Sin-ťiang, kde Ujgurové žijí. V posledních letech tam zahynuly stovky lidí během etnicky motivovaných nepokojů.

Gauthierová byla opakovaně předvolána do mezinárodního tiskového střediska, které spadá pod čínské ministerstvo zahraničí, a byla požádána, aby se za článek omluvila. "Ten článek kritizuje protiteroristická opatření Číny, očerňuje a pomlouvá čínskou politiku," řekla mluvčí čínského ministerstva zahraničí Chua Čchun-jing.

Francouzka se dala slyšet, že omluva nepřipadá v úvahu. Své vyhoštění chápe jako výstrahu všem ostatním novinářům, kteří by chtěli poukazovat na zacházení s menšinami v Tibetu a Sin-ťiangu. "Musím se rozloučit se všemi přáteli, protože odjíždím a nevím, jestli se budu moci někdy vrátit. Odjíždět není nic příjemného, ale na druhé straně je tady v jakémkoli smyslu nedýchatelná atmosféra," sdělila Gauthierová stanici RFI.

Mluvčí francouzského ministerstva zahraničí v pátek oznámil, že je politováníhodné, že Čína neobnovila Gauthierové víza. "Francie připomíná, že je důležité zajistit novinářům možnost svobodně se věnovat své práci kdekoli na světě," řekl. Ministerstvo kultury spolu s ministerstvem zahraničí se prý ještě snaží hledat cestu, která by umožnila najít do 31. prosince nějaké řešení a vyhnout se vypovězení.

Čína naposledy vyhostila před třemi lety reportérku anglické redakce katarské televize Al-Džazíra Melissu Chanovou za zpravodajství o vězeňských pracovních táborech.

Autor: ČTK Foto: ČTK

Další čtení

Prezident Petr Pavel

Pavel: Tlak z Východu i Západu. Nespoléhejme na nikoho, máme potenciál

Zahraničí
29. 4. 2025

Konec s kupčením evropských „zlatých“ pasů. Malta je prodávala za 25 milionů

Zahraničí
29. 4. 2025
Zleva Eva Ulmová s fenou Kali, Ema Horáková se psem Tobym, Eliška Eisová s portrétem feny Elvíry, Klára Šlechtová s fenou Ornou a Petr Houdek se psem Codym na vyhlášení výsledků 15. ročníku záchranářské ankety Statečné psí srdce.

Příběhy Statečných psí srdcí: Zachránili životy, pomáhají lidem, našli drogy i zbraně

Domácí
29. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ