Do <span>souboje o Economii</span> se vložil Syndikát novinářů

20. 8. 2008 15:50
Economia je na prodej.
Economia je na prodej.

Economia je na prodej.Syndikát novinářů ČR se obává prodeje většinového podílu ve vydavatelství Economia pochybnému zájemci. Za něj považuje společnost Mladá fronta, která má podle Syndikátu nejasné majitele a neprůhledné hospodaření, z něhož nelze vyčíst, jak chce Mladá fronta financovat nákup Economie.

Podle některých médií v Česku i Německu stojí za Mladou frontou ruský kapitál, což zástupci fronty popírají. Mladá fronta v reakci zopakovala, že Economii nekupuje a že sdružení svými výroky "přestřelilo".

ČTĚTE TAKÉ: Handelsblatt neprodá Economii Mafře, prý nabídla málo

"Syndikát sleduje vývoj (prodeje) s obavami a vyzývá představitele Handelsblattu, kteří dosud zaručovali kvalitu a serióznost produkce Economie, aby přerušili jednání se zástupci Mladé fronty," uvedl syndikát.

Economii koupit nechceme, dušoval se Dědeček

V seznamu údajných uchazečů o většinový podíl ve vydavateli Hospodářských novin či týdeníku Ekonom se kromě Mladé fronty objevilo dalších šest jmen. Mladá fronta, která nemá nic společného s deníkem Mladá fronta Dnes, byla podle dřívějších informací médií jedním z favoritů na koupi většinového, zhruba čtyřpětinového podílu německé společnosti Verlagsgruppe Handelsblatt v Economii. Údajně totiž Mladá fronta nabídla nejvyšší nabídku.

ČTĚTE TAKÉ: Ovládne Economii nakonec skutečně Mladá fronta?

Ilustrační fotoMístopředseda představenstva Mladé fronty Michael Dědeček ve středu zopakoval, že firma není mezi zájemci o koupi akcií Economie a nevystupuje ani v roli zprostředkovatele. Tomu syndikát nevěří. "Má (to) jen zastřít skutečnost a odvést pozornost médií od této finanční operace. Zájemcem o koupi akcií Economie je tedy někdo, kdo se nemůže ke své investici přihlásit, a zprostředkovatelem je firma se zcela neprůhledným vlastnictvím," píše se v prohlášení, které poskytl předseda Syndikátu a zároveň zaměstnanec Hospodářských novin Miroslav Jelínek.

"Výsledky podnikání (Mladé fronty) tak nejsou veřejně známy a je proto nejasné, z jakých prostředků financuje své prodělečné projekty, jako je například bezplatný deník E15, jehož ztráta se podle odborníků již pohybuje kolem sta milionů korun," míní syndikát.

Na co má Syndikát právo?

"Syndikát novinářů skutečně přestřelil," uvedl Dědeček, podle něhož se sdružení snaží zcela neoprávněně zasahovat do obchodních transakcí soukromých subjektů. V případě prodeje Economie se dokonce podle něj syndikát svým "hysterickým" účelovým prohlášením snaží ovlivnit rozhodovací procesy zahraničního investora. "Takové jednání je nejen nepřípustné, ale současně zavdává podnět pro právní posouzení skutečnosti, zda se syndikát novinářů vědomě nedopustil poškozování dobrého jména právnické osoby, a zda tím nedošlo k účelovému zneužití syndikátu svěřeného mandátu," sdělil.

Ilustrační fotoInvestorem MF je podle dřívějších informací MF americký fond European Financial Services (EFS) se sídlem v USA. Podle některých médií má ale fond sídlo na karibském ostrově Dominika. Podle dřívějších informací České televize za Mladou frontu vystupuje podnikatel František Savov, který mimo jiné figuroval v kauze zmizení 500 milionů korun z České konsolidační agentury.

Frankfurter Allgemeine Zeitung: Mladá fronta je ztrátová

Na nejasnosti kolem vlastnické struktury Mladé fronty přitom neupozorňují pouze média v Česku, ale před měsícem se jim věnoval i prestižní německý deník Frankfurter Allgemeine Zeitung. Podle něj je Mladá fronta, která předložila nejvyšší nabídku, v obchodu s tiskovinami "naprostým outsiderem", je ve ztrátě a má nejasné finanční zdroje. "V Praze panuje přesvědčení, že skupina Handelsblatt je na nejlepší cestě vydat jedno z nejdůležitějších českých vydavatelství obskurnímu ruskému investorovi, který používá MF jako nastrčenou firmu," uvedl německý deník.

Také podle Frankfurter Allgemeine Zeitung se manažerům Mladé fronty přisuzují dobré kontakty na český státní aparát a na vlivné lidi v Rusku a dalších zemích bývalého SSSR. "Zarážející je, že se tohoto tématu nechopí politici a média. V Polsku by se okamžitě rozhořela vášnivá debata zahrnující i parlamentní interpelace a vyjadřování vlády. V Česku, kde se kontroverzně diskutuje o ruských hegemonských ambicích, ale panuje ticho," napsal FAZ.

Mladá fronta ale nejasnosti kolem financování již dříve popřela. Dědeček před třemi týdny uvedl, že akcionáři EFS jsou fyzické osoby - Američané, Britové a Češi. "Žádný občan bývalého Sovětského svazu mezi nimi prostě není," uvedl tehdy Dědeček. "V médiích proběhly dokonce spekulace, že jsme buď něčím bílým koněm, nebo naopak, že za nás při nákupu Economie jedná někdo jiný. Ani jedno tvrzení není pravdivé," dodal.

Foto:archiv, profimedia.cz

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ