O francouzském deníku Le Monde se v Česku v poslední době mluví především v souvislosti s českým miliardářem Danielem Křetínským, který koupil menšinový podíl v listu. Tento významný proevropský liberálně orientovaný list má již 75 let dlouhou tradici, poprvé vyšel 18. prosince 1944.
Le Monde je jedním z nejrespektovanějších listů na světě a patří společně s Libération a Le Figaro do trojice nejvlivnějších listů ve Francii. Vychází po poledni a je řazen mezi středolevicové deníky.
Deník založil na žádost vůdce francouzského odporu za druhé světové války Charlese de Gaulla francouzský novinář Hubert Beuve-Méry, který mimo jiné v letech 1928 až 1939 pracoval jako ředitel právnické a ekonomické sekce Francouzského institutu v Praze. Le Monde tehdy vznikl na troskách listu Le Temps, který byl během německé okupace Francie obviňován ze spolupráce s nacistickým režimem. Beuve-Méry stál v čele listu až do roku 1969.
Le Monde vydává společnost Groupe Le Monde. Obchodní partneři Křetínský a bankéř Matthieu Pigasse nyní drží 26,66 procenta ve společnosti Le Monde Libre, která má kontrolu nad 75 procenty kapitálu deníku Le Monde. Dalších 26,66 procenta vlastní telekomunikační magnát Xavier Niel a stejný podíl měl i Pierre Bergé, který v roce 2017 zemřel. Dvacet procent vlastní španělská mediální skupina Prisa. Zbývajících 25 procent ve vydavatelské skupině Groupe Le Monde, kterou neovládá společnost Le Monde Libre, je v držení takzvané pôle d'indépendance. To je nezávislé sdružení, které zastupuje novináře, zaměstnance a skupinu čtenářů.