V Itálii <span>nevyšly deníky.</span> Kvůli "náhubkovému zákonu"
Relax
9. 7. 2010 13:06bez popisku 266032
Do boje, proti zákonu, o němž by měli poslanci hlasovat 29. července, se údajně během dneška připojili zaměstnanci rádií, televizí a některých zpravodajských webů.
Vyostřenou reakci médií rozdmýchal návrh zákona, který by měl podle Berlusconiho posílit ochranu soukromí. Ozývají se však hlasy, podle nichž je hlavním cílem nové legislativy ochrana často kontroverzního soukromí politiků, zejména pak samotného premiéra, který proslul finančními a sexuálními skandály. Do ulic italských měst vyšli odpůrci zákona už během prvního červencového dne.
ČTĚTE TAKÉ: Novinář se bojí Berlusconiho a chce azyl
Obdoba českého "náhubkového zákona" by podle britského deníku Guardian, který na událost upozornil, zakázala novinářům publikování přepisů z policejních odposlechů. Vydavatelům, kteří by zákaz ignorovali, by hrozila pokuta až 450 tisíc eur (přes 11 milionů korun) a třicetidenní vězení. Novináře, kteří by publikovali uniklý přepis, by pak čekala pokuta až deset tisíc eur (250 tisíc korun). Italská média by se musela omezit na zveřejnění souhrnu zjištění z uzavřených vyšetřování.
Zákon by podle Guardianu znesnadnil také práci státních složek. Zkomplikoval by se například proces pořizování nahrávek telefonických rozhovorů a použití odposlouchávacích zařízení. Pokud by si navíc vyšetřovatelé chtěli poslechnout nahraný rozhovor podezřelého, neobešli by se bez povolení od tří soudců.
Přestože Berlusconi vysvětluje nutnost úpravy současného stavu tvrzením, že je v Itálii odposloucháváno až deset milionů lidí, podle Ferrucia de Bortoliho, redaktora nejprodávanějšího italského deníku Corriere della Sera, je "návrh zákona vytvořen ke krytí členů vlády před nevítaným vyšetřováním".
ČTĚTE TAKÉ: Berlusconi je zřejmě vyšetřován z pokusu o cenzuru
Kdyby návrh hypoteticky vešel v platnost už v loňském roce, nemusel by například Berlusconi vysvětlovat veřejnosti skutečnosti, které vyplynuly z uniklých vyšetřování korupce v italském zdravotnictví. Ty odhalily pikantní detaily z jeho společenských večírků plných bujaré zábavy a prostitutek. "Pokud by šlo o normální zemi a nebyli by zde lidé, kteří mají zájem na komplikování práce vyšetřovatelů, sami bychom opatření pro ochranu jednotlivců podpořili," cituje Guardian italského novináře.
Foto: www.profimedia.cz
Autor: Petr Vnouček