Novou expozici s kosterními pozůstatky takzvaného hrádeckého vampýra Tobiáše připravují v Hrádku nad Nisou na Liberecku. Původní expozici zpřístupněnou v roce 2012 ve sklepení Multifunkčního centra Brána Trojzemí zničily vlhkost a plíseň. Na nové expozici pracuje od loňského podzimu výtvarník a restaurátor Stefan Shamilyan, veřejnosti by se měla otevřít začátkem června, řekla dnes ČTK mluvčí radnice Eva Malá. Město přijde nová expozice na 1,25 milionu korun.
Kostru muže pohřbenou nezvykle mimo hřbitov a navíc obličejem dolů objevili v Hrádku nad Nisou na jaře 2010 při archeologickém průzkumu, který byl součástí revitalizace náměstí a přilehlých ulic. Kostra ležela asi 20 centimetrů po povrchem Kostelní ulice, kousek od středověké hřbitovní zdi. U hlavy a u nohou měl nebožtík kameny a u lokte jeho pravé ruky ležely čtyři mince, stříbrné pražské groše z doby krále Jana Lucemburského. Pomohly určit, že žil ve druhé třetině 14. století. Výzkum ukázal, že šlo o zhruba padesátiletého muže s balkánskými předky.
Návštěvníci mohli kostru vidět v expozici v suterénu Brány Trojzemí včetně rekonstrukce podoby Tobiáše a dalších nálezů, kvůli špatnému stavu už je ale několik let zavřená. "Vzhledem ke špatným klimatickým podmínkám expozice utrpěla značné škody. Byla tam plíseň, korodovaly vitríny i elektroinstalace," popsala důvody stěhování expozice ředitelka centra Věra Baumgartnerová. Expozice věnovaná historii se tak podle ní přesune do prvního patra, kde se konaly dlouhodobé výstavy.
Archeologické nálezy z Hrádku nad Nisou patří do sbírek Severočeského muzea v Liberci. "Nový způsob jejich vystavení proto konzultujeme s archeologem Petrem Brestovanským," uvedla Baumgartnerová. Na expozici spolupracuje město s výtvarníkem Shamilyanem, který je podepsán například pod expozicí Neolitu a Eduarda Štorcha na zámku ve Svijanech. Výtvarník vytvořil i exponáty pro libereckou iQlandii nebo filmové kulisy pro hollywoodský snímek Letopisy Narnie.
Nová expozice by měla být hotová do konce května. V jedné z místností vzniká přesná replika hrobu, kde kosterní pozůstatky muže archeologové našli. "Podle fotografie nálezu vytvářím přesnou podobu hrobu, a v ní budou ležet opravdové kosterní ostatky," řekl Shamilyan, který využívá i místní materiály, jako zeminu, různé štěrky a kameny. "Samotný hrob bude pokrytý tvrzeným sklem, takže návštěvník bude moct na něm stát, anebo si kleknout, aby si mohl vše detailně prohlédnout," dodal.