Zbraně umístěné na budoucí palestinské ambasádě v Praze byly podle prohlášení palestinské strany pozůstatkem doby minulé. Prý pocházely z 80. let a byly poskytnuty darem představiteli někdejší ČSSR. To měla ambasáda tvrdit v prohlášení, zaslaném pražské policii.
Oznámení má však drobné nedostatky. Zaprvé je s podivem, že dary, s nimiž se nijak nemanipulovalo, měly vypilovaná identifikační čísla. Není přece standardní, aby zbraně, jež jsou darovány (nebo vůbec jakékoli jiné dary), byly předem znehodnoceny - dříve, než jsou dárci poskytnuty.
Dále je znepokojující skutečnost, že zbraně byly umístěny mimo místo ambasády, tedy v civilním a nezkolaudovaném objektu, de facto ještě na stavbě. Je tak otázkou, jakým způsobem by se k jejich nálezu stavěla palestinská strana, pokud by je někdo objevil za zcela jiných okolností.
Zatřetí Palestinci tvrdí, že zbraně byly po celou dobu uloženy v trezoru. Stejně tak popírají, že by s nimi byl spáchán jakýkoliv trestný čin. Ale jak tomu věřit, když jeden z pracovníků diplomatického sboru bránil policistům v jejich vydání s tím, že kryt, v němž byly umístěny, je diplomatické zavazadlo a jako takové požívá ochrany na základě Vídeňských úmluv?
Jak je vidět, pánové z Palestiny nemají ve věci zbraní úplně jasno. Nebo snad něco skrývají? Ovšem zajímavý je rovněž postoj českého ministerstva zahraničí.
Přestože resort ústy svých představitelů vyjádřil podiv nad držením zbraní a výbušnin v budově budoucí ambasády a označil vše za flagrantní porušení Vídeňských úmluv, nijak nepřistoupil na protokolární řešení palestinské diplomatické mise na území České republiky.
Logika přitom velí, že mise těchto lidí by na území Česka měla okamžitě skončit, protože přinejmenším pro tuto chvíli jsou pro Českou republiku více než nedůvěryhodní. Na jejich místo by měly nastoupit po dohodě s palestinskou stranou nové tváře, pro ČR přijatelné.
Teprve tehdy by mohlo dojít k narovnání vztahů mezi oběma zeměmi a mohla by dál pokračovat vzájemná spolupráce. Aktuální vyjádření palestinské strany je totiž krajně nepřesvědčivé. Zřejmá je jedině skutečnost, že se obě strany, tedy ministerstvo zahraničí i palestinská ambasáda, snaží o zklidnění veřejného mínění a pokračování diplomatické služby. Je jen otázka, na jaké úrovni a jak dlouho může takový stav trvat...