Kapitán Voska

Domácí
10. 4. 2015 06:00
Náborový plakát z roku 1917. Z knihy Dagmar Hájkové Emanuel Voska. Špionážní legenda první světové války.
Náborový plakát z roku 1917. Z knihy Dagmar Hájkové Emanuel Voska. Špionážní legenda první světové války.

Kdo vstoupí hlavní branou na kutnohorský hřbitov Všech svatých (v Kutné Hoře, jak místní dobře vědí, mají hřbitovů šest, tento v České ulici je z nich největší) a nesejde z hlavní uličky, spatří brzy po levé ruce hrob s nápisem Rodina Ročňákova. Slova na samostatné desce ("KAPITÁN/ E. V. VOSKA/ * 6. 11. 1875/ + 1. 4. 1960/ KUTNOHORSKÝ/ RODÁK/ V ČS. ODBOJI/ 1914/ 1939/ 1950") naznačují, že je tu uložen popel muže pohnutých životních osudů. O Velikonocích poutala pozornost pasantů i čerstvá kytice s trikolorou. Kutnohorští na Emanuela Vosku nezapomínají.

Také monografie masarykovské badatelky Dagmar Hájkové nazvaná lakonicky Emanuel Voska, z komerčních (?) důvodů opatřená maličko bulvárním podtitulem Špionážní legenda první světové války, je obranou před zapomněním. Nakladatelství Academia ji zařadilo do záslužné edice Paměť (jde už o 78. svazek této knižní řady), autorku, zdá se, neomezovalo v rozsahu (423 stran + 40 stran obrazové přílohy) ani ji snad nemuselo nutit do popularizačního stylu - ten je jí vlastní.

Paní Hájková předložila v řadě detailů objevný portrét Emanuela Vosky po dlouhých letech usilovné historiografické práce ("Už je to dlouho, co jsem poprvé slyšela jméno Voska. V roce 1987 jsem jako nová pracovnice oddělení novodobých dějin Národního muzea dostala první úkol, který nasměroval mé další bádání..."). Hledala ve Vojenském ústředním archivu - Vojenském historickém archivu i v archivech Ústavu T. G. Masaryka, Národního muzea, Kanceláře prezidenta republiky, vypravila se na vnitro i "zamini", do Náprstkova muzea i Národní banky, do Národního archivu a ovšemže i do Kutné Hory, musela vysedávat i v archivech vídeňských, londýnských, washingtonských, edinburských, bratislavských a ještě kdovíjakých, ponořila se do dobových periodik českých i amerických, pročetla vzpomínky od Bělehrádka přes Kerenského po Vierecka, nesměla minout důležité dokumenty již publikované, pro pořádek vzala do ruky i všelijaké komunistické pitomosti, třeba studii Václava Krále z počátku 50. let Plány amerických imperialistů na světovládu a Masarykův první odboj. Soupis pramenů a literatury si vyžádal devatenáct tiskových stran.

Náborový plakát z roku 1917. Z knihy Dagmar Hájkové Emanuel Voska. Špionážní legenda první světové války.Autorku zajímá především Voskova zpravodajská činnost za první světové války, začíná ovšem jeho narozením a končí smrtí po propuštění z dlouholetého komunistického žaláře. Je věcná a dovede být velmi úsporná, na dobu mezi Voskovým příchodem na svět a nástupem na parník Weimar, který koncem roku 1894 dopravil hocha sotva devatenáctiletého z Brém do New Yorku, potřebuje jen tři stránky. Pak se příběh začne zpomalovat a zalidňovat, jmenováni jsou i političtí exulanti, kteří do USA dorazili už v 80. letech; snad stálo za připomínku, že v době, kdy byl Voska zapsán "do registru přistěhovalců na Ellis Islandu", pobýval v New Yorku jeden Čech významnější než všichni ti uvedení Peckové, Zoulové, Hlaváčkové a Chourové dohromady - Antonín Dvořák. Ale co, proč čtenáře rozmazlovat "kompletním" kontextem? Ať si taky něco domyslí sám!

Ve Spojených státech se Voska potkal s Masarykem, bylo to buď roku 1902, nebo o pět let později. Zcela jistě se však viděli v Praze roku 1914, jen pár dní před sarajevským atentátem v roce 1914. Když se Voska vracel na začátku války do Ameriky, pro Masaryka, tedy pro český odboj, už pracoval: v podešvích bot ukryl "listy japonského papíru, na kterém byly napsány Masarykovy údaje", a předal je v Londýně "Henrymu Wickhamu Steedovi, vedoucímu zahraniční rubriky londýnských The Times, jeho prostřednictvím i historikovi Robertu Williamu Seton-Watsonovi". To byl teprve začátek.

Co významného "pan Voska" (takto TGM opakovaně ve Světové revoluci) pro Čechy a Američany za války udělal (hodně je prokazatelného, něco však tento člověk "se silnou vůlí, překypující energií a neklidem ducha" v líčení svých zásluh později zveličil), doví se čtenář v dalších kapitolách. Pokud snad o Voskovi dosud neslyšel, bude množstvím i významem informací omráčen. Ale ještě něco se mu bohužel přihodí: bude zaskočen redakčním lajdáctvím při práci s textem ("podpisem Clevelanské dohody", "dostal na starosti", "Přišla do Amerika", "Horký" se vícekrát mění v "Horského", Voska se vrátil do Čech "počátkem ledna 1918", ve skutečnosti 1919, "nevystoupí pro Rakousko-Uhersku" atd.). Odpovědná redaktorka byla asi natolik unesena strhujícím příběhem, že zapomněla na své pracovní povinnosti. Tak příště, že.

Autor: Jaromír SlomekFoto: Česká televize

Další čtení

Historickým městem roku je Moravská Třebová. Má jen deset tisíc obyvatel

Domácí
15. 4. 2025
ilustrační foto

Kdy má být noční klid? A může začínat později? Poslanci rozhodnou

Domácí
15. 4. 2025
ilustrační foto

Někdo zase ukradl smírčí kámen. Je to hřích, má uchovat vzpomínku na zločin

Domácí
15. 4. 2025

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ