Očima Petra Musila
Když se v USA střídají prezidenti
09.11.2016 20:30 Glosa
Donald Trump dokázal zdánlivě nemožné. Porážkou Hillary Clintonové překvapil všechny: politické analytiky, sázkaře, Clintonovou, ale také finanční trhy. Máme na krku hospodářskou recesi?
Když se v Bílém domě střídají prezidenti, zpravidla se to neobejde bez menšího či většího škobrtnutí americké ekonomiky. V posledních 35 letech se tak děje se železnou pravidelností. A to proto, že trhy nemají rády nejistotu. Donald Trump vlastně ještě nestihl jako nově zvolený prezident nic udělat a už padaly akcie v Tokiu, oslabil dolar a naopak posílilo zlato.
Zatímco případné zvolení Clintonové by znamenalo zachování statutu quo, Trump je v hospodářské oblasti zatím pro většinu ekonomických hráčů poměrně velkou neznámou. Investoři na finančních trzích proto preferují držbu hotovosti, protože pořádně nevědí, co bude dál. Nemyslím si, že bychom stáli na počátku nějakého dramatického pádu světových burz a ekonomické krize, ale výměna osazenstva Bílého domu se může negativně projevit. Alespoň krátkodobě.
Ekonomika na druhé koleji
Díky mimořádně vyhrocené kampani totiž zcela zaniklo, co chce Trump s ekonomikou vlastně dělat. Víme jen to, že mu zrovna nevoní TTIP a že chce vrátit pracovní místa do USA. Přeloženo do lidštiny - pokud by měl Trump dostát těmto slibům, pak se můžeme připravit na to, že mezi Evropou a USA se bude dát o něco hůř obchodovat, což by mělo své záporné efekty na obou březích Atlantiku.
Úplně tak zapadlo, že Trump je republikán a jako takový chce prosazovat nižší daně a méně regulace. To by mělo naopak dopady na americkou ekonomiku zásadně pozitivní. A výhledově by z toho těžila i Evropa. Trump sám nic nezmůže, ale vzhledem k tomu, že republikáni ovládají i Kongres, může pohnout kormidlem hospodářství USA celkem razantně. "Zdvojnásobíme hospodářský růst," řekl nově zvolený prezident ve svém úvodním projevu. Bude-li prosazovat liberální hospodářskou politiku, pak to není nemožné. Do té doby se ale připravme spíše na mírné hospodářské zpomalení alespoň do doby, než trhy získají zpět ztracenou jistotu.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.