Spojené státy se stávají rezervoárem levné pracovní síly. Banky nabírají drahé manažery jako pominuté. 20 000 bodů na dohled. MMF pátrá, blázní, kontroluje. 3,7 biliardy.
Jak Trump potkal Alibabu
Do kanceláře Donalda Trumpa v jeho newyorském mrakodrapu zavítal nenápadný pomenší Číňan. Jmenuje se Jack Ma, založil globální superfirmu Alibaba a budoucímu americkému prezidentovi slíbil, že ve Spojených státech vytvoří milion nových pracovních míst. Ta zpráva je pozoruhodná především proto, že dokládá zajímavou byznysovou tendenci. Ještě před pár lety platilo, že se firmy stěhují za levnou pracovní silou do Číny. Teď se čínské společnosti sunou za levnou pracovní silou do světa. Konkrétně do Spojených států. Plyne z toho jedno globální poučení: totiž že Čína začíná tahat za čím dál tím delší konec hospodářského provazu. A jedno praktické: zatím je Alibaba na černé listině firem, které prodávají padělky. Ale něco mi říká, že už to nebude dlouho trvat. Přece jenom milion pracovních míst je milion pracovních míst.
Frenetická výběrka
Wells Fargo, JP Morgan, Goldman Sachs... Celkem čtrnáct významných finančních institucí s globálním významem vypisuje výběrová řízení na pozice, kde základní plat činí 100 tisíc dolarů a víc. Znamená to jediné. Velcí kluci finančního světa věří, že se ekonomika vzpamatovává. Kšefty se rozjedou a bude zapotřebí mít kvalitní dravce v bílých límečcích. Uvidíme, jestli se třeba u Goldmanů objeví nová osobnost se světovládnými ambicemi - takovými je totiž Goldman Sachs jak známo proslulý.
Opravdu nezvratné?
Barack Obama, dosluhující americký prezident, žije očividně v jakémsi druhu zcela specifického tance svatého Víta. Ten ho nutí pořád někam jezdit a řečnit a řečnit, nejspíš proto, aby brázda, kterou vyoral do historie, byla co nejhlubší. Nechal se třeba slyšet, že "změna směrem k obnovitelným zdrojům energie je nezvratná." To je moc hezké, jen by to ještě měl někdo říct globálním trhům. Ty na politiku Obamova nástupce Donalda Trumpa, založenou na podpoře "fosilní" ekonomiky reagují například tím, že ženou Dow Jonesův index k magické hranici 20 000 bodů. A zdá se, že také nezvratně.
MMF a kozí bobky
Mezinárodní měnový fond se v letošním roce chystá prověřit stabilitu finančních systémů ve čtrnácti zemích, mezi nimi je na jedné straně africká Zambie, na druhé straně globální ekonomičtí giganti jako Japonsko a Čína a také daňové ráje, například Lucembursko. Mezinárodní měnový fond je chce prověřit z hlediska jejich finanční stability. Expertní týmy se zaměří na "systémová rizika, zdraví bankovního sektoru nebo rizika nákazy okolních zemí případnou finanční či hospodářskou krizí". Fajn, ať si MMF dělá v zásadě, co chce, nějakým tím zátěžovým testem koneckonců nezarmoutí, ale jak probůh dospěli zrovna k tomuto výběru kontrolovaných? Osobně se domnívám, že došlo na věštění z kozích bobků. A také si myslím, že by bylo na místě řešit jiné trable. Například globální dluh, který aktuálně dosahuje pěkných 3,7 biliardy kaček.
V rychlosti
Na trhu se objevil náramek jménem Pavlok. Slibuje, že toho, kdo ho nosí, odnaučí kouřit, prokrastinovat a spoustu dalších věcí. Fajn... ale třeba já prokrastinuju vcelku rád.
Tesla otevřela showroom ve Vídni. Ještě pár měsíců a Musk najde na mapě Brno.
Autorem textu je šéfredaktor časopisu FAKTOR S @ondrejfer .