Očima Martina Hekrdly
Ze života hmyzu
19.07.2012 19:00 Glosa
Premiér Petr Nečas využil ratingovou agenturu Moody´s Investors Service k tomu, aby náležitě obhájil svoji vládu při středečním hlasování o nedůvěře. Věty, které přitom z jeho úst padly ve sněmovně, patří do zlatého fondu polistopadových výroků, počínaje přáním "více Kožených" (Václav Klaus) přes "spálenou zemi" (Miloš Zeman) a "normální je nelhat" (Unie svobody) až třeba po topkařské "víc, než si myslíte". Ano, to jsme si tedy opravdu nemysleli. A snad ani nezasloužili...
Nečas svá povznášející slova nadnesl takhle: "Právě dnes (18. července) oznámila jedna ze tří klíčových ratingových agentur Moody´s, že potvrzuje České republice její rating A1, a to se stabilním výhledem. A také úroky státních dluhopisů dle této agentury dále poklesnou. Česko je podle Moody´s bezpečný přístav. Znovu opakuji: Česko je bezpečný přístav."
Nu ano. Jestliže výnosy z německých dluhopisů jsou nulové nebo dokonce záporné a investoři je přesto v zoufalství - Německo je nejbezpečnější přístav Evropy - nakupují, není divu, že nechtějí jen přežívat a zírat na svůj ztenčující kapitál, ale občas si i přivydělat. Potom se nabízejí "sousední" dluhopisy české, aspoň zhruba na inflaci úročené.
Bankovní experti, kteří se specializují na bondy a deriváty, vědí, že investory kupodivu vůbec nezajímají půtky ministra financí s policejním prezidentem. A dokonce kašlou i na nevalný výhled hospodářského růstu. Je to hloupé, ale prostě to tak je: investoři žijí přítomností, čapkovským příběhem "ze života hmyzu", perspektivami jepic.
Je tu i předpoklad, že si samotné ratingové agentury nevidí na špičku nosu. Vlastně to není předpoklad, nýbrž jistota. Sotva je normální, že Moody´s ponechala stupeň A1 Česku chemika Kalouska, který se vyzná v trestním řádu lépe než v prognózách HDP a výběru daní, zatímco Itálii, kterou vede zkušený bankéř Mario Monti, táž agentura zdegradovala o dva stupně - na úroveň Kazachstánu! To tedy určitě neuhodili hřebíček na hlavičku, nýbrž spíš hlavičku na hřebíček.
Nečas se ve středu na sněmovní schůzi i následující den po jednání vlády chlubil úsporami. Nejeden titulek v těchto dnech tvrdí, že právě za škrty je Česko oceňováno a jeho dluhová služba je tím levnější. Ano. Je však zároveň nabíledni, že se naplní to, co v červnu konstatovala zpráva OSN nazvaná Světová ekonomická situace a vyhlídky. Stojí tam: "Fiskální úsporné reakce na rostoucí veřejné dluhy dále oslabují ekonomický růst a návrat k dluhové udržitelnosti činí o to těžším."
S agenturou Moody´s - stejně jako s jejími konkurenty - jsou potíže. Jejich zásadní diagnózy se ukázaly být zcela chybné. Nejvyšší rating (AAA) měly finanční produkty amerických hypoték (subprime) těsně před Velkou finanční krizí, kterou odstartovaly. Nejvyšší rating měly banka Lehman Brothers i Islandská republika těsně předtím, než je postihl bankrot. Byly to "bezpečné přístavy". A dostaly písemný certifikát od samotných finančních trhů (největším akcionářem Moody´s je multimiliardář Warren Buffet).
Když tedy Nečas sdělil poslancům, že podle Moody´s je Česko "bezpečný přístav", riskoval, že mezi našimi zákonodárci vypukne panika. A mnoho z nich přitom bude ušlapáno, zadusáno do podlahy a zprovozeno ze světa. Což by byla tragédie, z níž by se Česká republika - jak každý musí uznat - již nikdy nevzpamatovala.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.