Obchody a restaurace se předhánějí v tom, kdo bude mít lepší wifi, v Londýně ale už nastupuje opačný trend. Mobilní zařízení začínají někteří průkopníci zakazovat.
Že si mobilní telefon vypnete v divadle či na koncertě, je jasné. Ale v knihkupectví nebo v restauraci? To vyžadují v novém obchodě Libreria Store v Londýně v ulici Brick Lane. Cílem je inspirovat příchozí k většímu soustředění a úniku z informačního přesycení. A také zajistit si publicitu! V rámci podpory knižní kultury má Libreria v plánu tisknou na vlastních strojích tituly začínajících autorů a pořádat třeba školení o vázání knih.
Majitelé obchodu stojí i za komunitním prostorem à la pražský Impact Hub s názvem Second Home, kde je naopak elektronických obrazovek dost. K podobnému kroku se v Londýně nedávno rozhodl i majitel japonské restaurace Auradaze. Místo wifi zóny má zenovou zónu. Už před deseti lety se proti mobilům v restauracích obořil Gordon Ramsay a další šéfkuchaři, nicméně pokrok nezastavili.
Surfování v drogerii
Opačný trend vidíme v ČR. Síť drogerií DM se třeba nedávno pochlubila zákaznicím, že ve všech jejích 222 prodejnách je zdarma dostupná síť wifi. Jak je na tom konkurence?
"Rossmann v současné době wifi připojení zákazníkům nenabízí, tuto možnost ale nevylučuje do budoucna," vzkázal třetí největší řetězec drogerií v ČR prostřednictvím PR manažerky Kateřiny Smolíkové.
Wifi síť není na pořadu dne ani u drogerie Teta. "Wifi v prodejnách máme, ale jen pro interní účely. Z bezpečnostních důvodů není dostupná veřejně. Instalujeme SAP, takže v oblasti IT máme teď jiné priority," řekl MSM marketingový ředitel p.k. Solvent, která Tetu vlastní, David Vejtruba.
Zájem tušíme, ale data nejsou
Wifi v obchodech má své opodstatnění, pokud vám tedy nevadí, že tam budete zákazníky rozptylovat. V ČR nicméně nakupující ještě tolik obrazovkám nepropadli. Z loňského výzkumu Popai Shopper Engagement Study vyplývá, že při nakupování v super a hypermarketech 88 % Čechů mobilní telefon nevyužívají. Jako referenční údaj toto číslo poslouží. Ačkoliv balené vody a rohlíky nejsou totéž co nové sérum proti vráskám.
Podle globálního výzkumu společnosti Cisco si více než polovina zákazníků při nakupování v obchodě vyhledává recenze zboží, které si chce koupit, prostřednictvím svého mobilního telefonu. Až 73% procent zákazníků chce využívat při nakupování svůj mobilní telefon ke skenování zboží, vyhledávání doplňkových informací a také případných slev a nabídek. Kromě toho 63 procent zákazníků by rádo využilo chytrý telefon k navigaci v rámci obchodu. Celkem 60 % by pak chtělo používat své telefony jako čtečky čárových kódů, které umožní rychlejší odbavení u pokladny.