Už deset let funguje na Smíchově Wine Food Market, který se z menšího obchodu postupně rozrostl a stal se jakýmsi klubem milovníků jídla. O tom, proč je tento koncept světový, píše Petr Šimek, managing director agentury Wellen Retail Experience.
Jsou místa, kam se chodí nakupovat. Mají široký sortiment, jsou napěchovaná až k prasknutí a vše můžete sehnat v různých velikostech, barvách nebo počtech. Na druhé straně jsou místa, kam se chodí jíst. Kvalita je perfektní, servis prvotřídní a atmosféra inspirativní. V angličtině se říká: "Go for what you know." Už i u nás se chodí na to, co je dobré. A klidně opakovaně.
Existují ale i místa, která tyto dva světy kombinují, a najdete na nich z obou to nejlepší - a ještě něco navíc. A tím je právě sociální aspekt. Ano, samozřejmě můžete namítat, že je v restauracích moc lidí, že by bylo skvělé, kdybychom přišli a hned by nás obsloužili. Na nic bychom nemuseli čekat, servis by byl jenom pro nás a nikdo by nás nerušil. Ani děti, ani psi. A pak bychom jenom požvykovali naši pečeni a jediné, co bychom slyšeli, by bylo vyťukávání zprávy na Facebooku, případně zvuk fotoaparátu pro Instagram. Ale...?
Mark Landini, creative director Landini Associates a tvůrce konceptů pro Loblaws nebo Aldi v Sydney, uvádí příklad ze svého dětství. Když byl malý a chodil se svou tetou v Římě třikrát denně pro bagety na trh, ptal se: "Teti, proč chodíme na trh tolikrát? Máš lednici i spíž. Proč nemůžeme všechno nakoupit najednou ráno? Pak bychom tam už nemuseli." Odpověděla mu, že nechodí na trh jen pro bagety. "Chci si popovídat s lidmi a něco se dozvědět." A právě z tohoto důvodu hledáme místa, kde to žije, kde se můžeme s někým potkat a něco se dozvědět.
Ochutnávka od odborníka
Wine Food Market (WFM) je již léta prověřený koncept, který asi našince nepřekvapí. Ale je občas dobré zamyslet se a definovat, proč jsou tato místa tak úspěšná. WFM je pro zákazníky bezesporu expertem, který ví o jídle vše. Vědí zde, čím krmí jejich dodavatel masa svoje bejčky, protože pak mají lepší mramorování, nebo na jakém svahu roste tohle víno, protože slunce je tam potom více cítit.
A vše, co si ve WFM koupíte, můžete také ochutnat. Jak z pohledu "testerů" na prodejní ploše, tak i v restauraci, která je hlavní hybnou silou celého podniku. Ten olej, který vedle prodávají, používají pro místní salát, a protože chutná tak skvěle, musím si ho koupit. To samé platí pro sýry, uzeniny nebo ostatní ingredience.
Některé obchody jsou stále stejné, tady se ale změny nebojí, naopak je to jejich denní chleba. Prostředí "tržnice" prochází neustále úpravami, takže vás pokaždé překvapí nová dekorace či zlepšovák. Kde bylo okénko do pekárny, už je zeď, kde dělali těstoviny, je pec na pizzu. Během let se změnil i koncept prodeje a obsluha je aktivnější.
Fasádu nově zdobí fotografie stálých dodavatelů, všech zhruba sto se sem nevešlo. Tito výrobci se v Praze osobně účastní různých degustací a školení personálu. Každý rok přijedou do Prahy na křest katalogu, lidé z WFM je na oplátku navštěvují v Itálii.
Steak pečený na výfuku
Je to trend. Už jen nenakupujeme věci, ale chceme se inspirovat, učit se a dozvídat se nové informace. Chceme se bavit a něco přitom zažít. Na další příklady narazíte třeba v Londýně a nejen u jídla. The Bike Shed Motorcycle Club najdete v Shoreditch, aktuálně nejbláznivější londýnské čtvrti. Pokud nemáte plnovous, nepracujete na macu a nejste ochoten trávit hodiny a hodiny pitím kávy, moc nezapadnete. Každopádně se zde o motorkách dozvíte úplně vše. Můžete se nechat ostříhat podle aktuálních "bike" trendů nebo se najíst. Steak pečený na výfuku je specialita.
Nedaleko najdete Barber & Parlour, což je zase spíše něco pro ženy. Ty mohou strávit klidně celý den v podniku, který nabízí kromě kavárny také kadeřníka, beauty salon a kino. Dalším příkladem je síť Rapha Cycling Club. Všimněte si, prosím, že tu nemluvíme o obchodu, ale o "klubu". Internetový prodejce kol a příslušenství vytvořil v Londýně (a dalších pěti evropských městech) místa, kde se příznivci cyklistiky mohou setkávat a sdílet zkušenosti.
V českém WFM je to stejné. Od sýru až po skvělou pizzu. Od čerstvého chleba po čerstvé květiny nebo kávu na cestu. Všechno se smíchovským klidem a italským přízvukem. Již odpradávna byl retail více než pouhým distribučním místem. Křižovatky cest, na kterých vznikala první tržiště a obchody, využívaly potenciál velkého počtu lidí. A k těmto kořenům je potřeba se opět vrátit a nabízet víc než jen plné regály zboží.