Teta Drogerie: Jak se dělá největší rebranding v Česku
09.09.2013 12:15
Kompletní přestavba a změna loga české drogistického řetězce Teta, o které poprvé informoval MarketingSalesMedia v červenci, postupuje nyní velmi rychle. Cílem je dobýt Prahu a také srdce zákaznic. Podívejte se, jak to dělají.
Teta drogerie působí na českém trhu již více než 20 let. Celý řetězec nesoucí název Teta zastřešuje lídr drogistického trhu, společnost p.k.Solvent s.r.o., která vznikla v roce 1992 jako velkoobchod drogistickým zbožím.
Tato ryze česká firma se v roce 2012 rozhodla zvýšit úroveň prodeje a přiblížit se ženám. Značka Teta byla dosud vnímána levně, což chce p.k.Solvent změnit zavedením nových standardů. Autorem a realizátorem celého projektu je firma MORIS Design. Celý vývoj konceptu trval osm měsíců. Svým rozsahem se jedná o největší rebranding jedné značky na českém trhu. Na instalaci prvků z dílny MORIS design, tedy veškerého interiéru a vývěsních štítů, je třeba 24 hodin. Podle charakteru prodejny trvá přestavba od 5 dnů do 3 týdnů. Na celém projektu se podílí tým 150 osob.
"Vybudovali jsme vzorovou prodejnu, kde bylo možné přesně nasimulovat veškeré nákupní situace a vyzkoušet chování zákazníků, náladu prodejny. Nejvíce se nám líbil návrh dětského koutku a kavárny, který přesně splnil zadání přiblížit se ženám," říká David Vejtruba, ředitel marketingu TETA drogerie. Jeho úkolem je nyní nejen sjednotit koncept prodejen, ale i skutečného prodeje. Setkat se s ním můžete také na konferenci ŽIVOT NA HRANĚ.
Konkurence je chladná, říká designér
Při redesignu bylo hlavním cílem přiblížit se ženám, prodloužit dobu pobytu v prodejně a soustředit se na kosmetiku. "Prodejnu jsem chtěl posunout na úroveň více útulného prostředí, které bude charakteristické pro novou image značky Teta. Tvarové řešení interiérových prvků vychází z částí křivek nového loga Teta. Respektive z lístků, které tvoří logo této značky. Oblé prvky jsou i lépe vnímány ženami. Barevně je interiér navržen tak, aby byl vnímán více přátelsky, optimisticky a celkově se odlišil od chladněji vyhlížející konkurence. Zároveň však využívá moderní materiály," říká autor konceptu Ondřej Brádka, designér společnosti MORIS Design.
Káva zpomalí nákup
Velkou roli při navrhování hrálo nové řešení svítidel, kde jsme přešli od klasických zářivek k akcentnímu (bodovému) svícení, které dodá interiéru více plasticity. Způsob nasvícení, úhly nasvícení, výběr světel se liší podle každé prodejny. Obchod je rozčleněn na zóny. Každá zóna či koutek odráží určitou náladu. Velkou roli ve vyjádření nálady či soukromí koutku hraje právě osvětlení jednotlivých zón. MORIS design např. navrhl koutek s automatem na kávu "Teta café", kterou každý člen Teta klubu obdrží zdarma. Káva zpomalí nákup, prodlouží pobyt v prodejně. Podobnou cestou jde třeba Baťa.
Další inovací je dětský koutek, kam je možné "odložit" dítě a v klidu nakupovat. Posléze dorazí žena do zóny s kosmetikou, která je řešena tak, aby zákaznice měla pocit soukromí. V klidu si může kosmetiku vyzkoušet, včetně věcí, na které by si jinak netroufla.
Důraz je kladen také na komfort pokladních - aby jim netáhlo na záda, prostor pokladny je opticky uzavřen. Pokladní má dobře přístupné věci, které opakovaně využívá (IT servis, pokladna). Vývoj probíhal přímo na simulované prodejně za účasti personálu.
Se svým stojanem se do Tety nedostanete
Logo navržené studiem Dynamo design má 10 barev a tím už byla definována barevná škála. Prvky, kde se objevuje logo, jsou bílé. Z dílny MORIS Design vzešel návrh černé stěny s kosmetickými přípravky, která působí luxusně. Povedlo se sjednotit vizuál prodejny. Vyznačuje se tím, že tam nebudou umístěny žádné cizí stojany. Kdokoli přijde, musí být "uvnitř" stojanů Tety, což neplatí ve všech drogistických řetězcích. Použity jsou barevné malby na stěnách - odlišeny tím jsou zóny drogerie a kosmetiky.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.