Bijte špatné tuky
04.08.2008 12:00 Původní zpráva
Je rozhodnuto, Kalifornie zatočí s hydrogenovanými tuky. Guvernér Arnold Schwarzenegger podepsal zákon zakazující používat ingredience v Americe nazývané trans tuky v restauracích a pekárnách, a to od roku 2010, respektive 2011. V New Yorku začal podobný zákaz platit před měsícem. Ve státě Iowa o něm uvažují také. V Kanadě musejí výrobci snížit množství „zlých" tuků v potravinách na pět procent. V Dánsku už od roku 2004 neprojde kontrolou jídlo s podílem ztužených tuků nad dvě procenta. A v USA i Kanadě musejí být na obalech trans tuky zvlášť vypsané, pokud jich je více než dvě desetiny gramu.
Proč taková kampaň? Uměle ztužené tuky, používané třeba v levných margarínech, ke smažení nebo do pečiva, kterému dodávají plnou hutnou chuť, totiž prokazatelně zvyšují hladinu nezdravého LDL cholesterolu v krvi, podobně jako třeba máslo či sádlo, které trans tuky obsahují přirozeně. Jejich výhodou oproti neupraveným rostlinným tukům, ze kterých vznikají, je dlouhá životnost, navíc hranolkům umějí dodat chutnou křupavost, koláčům jemnou kůrku...
Za jejich odstranění z jídelníčku bojují lékařské organizace a propagátoři zdravé stravy po celém světě, zákonná opatření jsou však zatím spíše výjimkou. Dobrovolně se jich ovšem už zbavují například velké fastfoodové řetězce nebo naopak menší restaurace, které se prezentují jako zdravé či bio.
Ráj trans tuků? Restaurace
Právě restaurací se přitom kampaň proti trans tukům týká v podstatě nejvíce. Ztužené náhražky jsou zde v oblibě a zákazník, který je pojídá, přitom nemá přímo vliv na to, zda se použijí či nikoli. Zatímco k němu domů mohou mít chipsy, sušenky, čokoládové polevy a další „trans orgie" zákaz vstupu, v restauraci o nich ani neví. Podobné je to s polotovary. Ve většině zemí přitom není povinné udávat, kolik použitých rostlinných tuků je hydrogenovaných.
Našinci tedy nezbývá než se držet rady, kterou celou dobu prosazují odpůrci striktních tukových zákazů, samozřejmě především z řad restauratérů: Nestyďte se v restauraci zeptat, zda k tepelné úpravě jídla používají ztužený tuk: slušný kuchař vám to rád prozradí. Držíme vám palce.
Atomy vodíku na talíři
Hydrogenace je vlastně ztužování tuků. Nenasycené mastné kyseliny jsou v tomto procesu uměle nasycovány atomy vodíku, čímž se přetvoří do formy mastných kyselin „trans" a při pokojové teplotě pak zůstávají v tuhém skupenství. Tělo je však nedokáže správně metabolizovat, jsou příčinou ucpávání arterií a mají negativní vliv na funkčnost lymfatického systému.
Foto: Profimedia
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.