Chleba <span>jíme méně</span>. Dobře to není

Relax
14. 10. 2009 14:36
Chléb obsahuje méně žitné mouky než dříve, ale trend se začíná obracet
Chléb obsahuje méně žitné mouky než dříve, ale trend se začíná obracet

Chléb obsahuje méně žitné mouky než dříve, ale trend se začíná obracetSpotřeba chleba v České republice se od 30. let minulého století snížila více než o třetinu, bílého pečiva naopak Češi jedí stále více. Vyráběný chléb navíc obsahuje méně žitné mouky než v minulosti.

Tento trend přitom podle odborníků není dobrý. Žitná mouka má totiž vyšší biologickou hodnotu než pšeničná, obsahuje více vlákniny či minerálních látek, uvedli dnes pekárenští odborníci na tiskové konferenci pořádané u příležitosti Světového dne chleba.

Ještě koncem 30. let přitom bylo žito nejrozšířenější obilovinou v zemi, postupně však ustoupilo jiným plodinám vhodnějším pro intenzivní pěstování, zejména pšenici a ječmenu. V letošním roce byla plocha osetá v Česku žitem zhruba dvacetkrát menší než rozloha pšeničných polí. Díky poklesu cen žita oproti loňskému roku téměř o polovinu a rostoucí poptávce zákazníků po žitném pečivu začíná prý výrobků z žitné mouky na trhu opět pomalu přibývat.

OBRAZEM: Pečení chleba v historické peci v Pileticích

Zatímco ještě po druhé světové válce snědl obyvatel České republiky ročně v průměru přes 80 kilogramů chleba, v roce 2007 to bylo 50 kilogramů. Oproti předchozímu roku však spotřeba vzrostla o necelý kilogram. "Češi začali šetřit," uvedl dnes předseda Podnikatelského svazu pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal. Zlevnění pekařských výrobků prý způsobilo, že se lidé začali k chlebu a pečivu mírně vracet od rýže či těstovin.

Největší český bochník byl dnes zapsán do České knihy rekordů.Nespokojení pekaři

Pekaři upozorňují, že spotřebitelská cena chleba od roku 2001 do loňska vzrostla přibližně o osm korun na 22,50 Kč. Cena, kterou od obchodníků za kilogram "božího daru" obdrží, se přitom podle nich zvýšila jen o 2,75 koruny na 16,75 Kč. Skutečná cena, kterou pekaři inkasují od obchodníků, je navíc snížena o náklady na zalistovací poplatky, regálový servis či vrácené neprodané zboží.

Čeští pekaři se 16. října poprvé připojí k oslavám Světového dne chleba. Tento svátek vyhlásila Mezinárodní unie řemeslných pekáren U.I.B. a slaví se nejrůznějším způsobem v řadě zemí světa. Svátek navazuje na Den výživy vyhlášený organizací OSN pro výživu a zemědělství FAO v roce 1947. Dle organizace FAO se ve světě ročně spotřebuje téměř 350 milionů tun chleba vyráběného v nespočetném množství druhů, tvarů, velikostí a chutí. V Česku se ho ročně vyrobí přes 300 tisíc tun.

Chléb existuje v bezpočtu velikostí, tvarů a chutí.

Zatímco v roce 1930 bylo na území Česka více než třináct tisíc pekáren, ve kterých pracovalo více než 43 tisíc osob, v současné době je v tuzemsku kolem 1800 pekařských výrobců. Z nich jen šedesát pekáren zaměstnává více než šedesát pracovníků. Objem tržeb pekárensko-cukrárenského oboru dosáhl v loňském roce zhruba 25 miliard korun a pracovalo v něm 18 500 lidí.

Foto: profimedia.cz,  ČTK

Autor: ČTK

Naše nejnovější vydání

TÝDENInstinktSedmičkaINTERVIEWTV BARRANDOVPŘEDPLATNÉ