Jak chutná Praha
Gastronomická soutěž skončila, recepty putují do restaurací
10.06.2011 12:24
Jídelní lístky asi tří desítek restaurací obohatí původní recepty Pražanů, které zaslali do soutěže Jak chutná Praha. Podle pořadatelů se akce zúčastnilo asi pět tisíc lidí a pro vítězný recept na dezert nazvaný morkové řezy hlasovalo přes dva tisíce účastníků.
V prostorách pražské Prašné brány dnes výherci převzali ceny za nejlepší kulinářské návody. "Chtěli jsme obnovit staročeskou kuchyň a propagovat tak Prahu nejen prostřednictvím architektonických památek," řekla ČTK Lucie Ramnebornová z Pražské informační služby. Upozornila, že na projekt navázaly také jednotlivé regiony, které tak chtějí vystopovat lokální kulinářské hodnoty.
"Mám po babičce kuchyňský kalendář. Když jsem zjistila, že se koná soutěž, poslala jsem recept, který mi připadal velmi zvláštní," řekla ČTK Libuše Klokočková, která získala od poroty nejvyšší ocenění. Morkové řezy upečené podle návodu z roku 1921 ocenili především profesionální kuchaři, zatímco u veřejnosti prakticky propadly. "Je tam morek, mandle a cukr. Chutná to ale jako marcipán," vysvětlila kuchařka.
Popularitu si prý recept získal díky tomu, že jde o morek na sladko. "U veřejnosti ale propadl. Lidi odradil asi název. Pojmenovala bych to spíš jako marcipánová žemlovka," dodala. U odborníků ale uspěla i s názvem. Dezert si do svého jídelníčku zařadila restaurace La Degustation Boheme Bourgeoise, která podle gastronomického průvodce Maurerův výběru Grand Restaurant vaří v Česku nejlépe.
Podle Tomia Okamury z Asociace českých cestovních kanceláří a agentur je hlavním výsledkem, že se podařilo najít původní pražské speciality. "Cílem bylo, aby se pražské speciality dostaly na jídelní lístky a aby si je návštěvníci mohli s Prahou spojovat. Na to sázejí země, které těží z turistického ruchu," uvedl. Upozornil ale, že Praha má stále velké rezervy v gastronomii. "Musí se hodně pracovat na tom, aby se stala gastronomickou destinací," přiznal.
Největší úspěch při veřejném hlasování měla pečená kančí kýta s karamelovým zelím, kterou do soutěže přihlásil Michael Váňa. "Recept pochází od prababičky, která žila v Praze na Karlově náměstí. Když o svátcích dostali od příbuzných zvěřinu, dělali tento recept," řekl. Podle něj jde o jakési "rodinné stříbro". "Předávalo se to z generace na generaci," dodal. Jako profesionální kuchař hodlá recept zařadit na jídelní lístek restaurace U modré kachničky. Soutěž by podle něj mohla obnovit zájem Čechů o dobré jídlo. "Zatím je přístup dost laxní. Lidé stále vyhledávají 'lahůdky', jako je smažený sýr," poznamenal. Úspěch měly také recepty na kaštanovou polévku nebo tvarohové taštičky.
Podle Romana Vaňka z Pražského kulinářského institutu je důležité, že spousta lidí zapátrala po rodinných kuchařských pokladech. "Dokázali se v této uspěchané době zastavit a podívat se do starých knih, kde je dobrá, poctivá kulinařina," uvedl. Soutěž začala v lednu a recepty s příběhem mohli lidé zasílat do konce března. Dorazilo přes 150 receptů, ze kterých pražští kuchaři vybrali dvacítku nejoriginálnějších. Zařazeny byly do publikace Jak chutná Praha v české i anglické verzi.
Diskuse
Diskuze u článků starších půl roku z důvodu neaktuálnosti již nezobrazujeme. Vaše redakce.