
"Ta myšlenka mě zajímá už delší dobu, tou tematikou jsem se začal zabývat asi před deseti lety, když se takový požadavek na nějaké tradiční jídlo objevil ze strany zahraničních turistů, a my jsme jim mohli nabídnout jen chodské koláče," poznamenal. V archivech i z rozhovorů s kuchařkami tak vznikla kolekce receptů, které představují průřez kuchyní z obou stran česko-bavorské hranice.
"Jsou to často všední záležitosti, kde základem jsou brambory, kyselé mléko, kyselá smetana, kyselé zelí třeba se špekem a slaninou," popsal Nejdl. I když třeba tradiční chodský báč má jako základ brambory s kyselým mlékem, upečené a omaštěné máslem, varianty se mohou lišit dům od domu. Někde se báče dodnes připravují sladké, jinde slané. "Pohybujeme se v lidovém prostředí a každý si recepty připravoval podle vlastní dovednosti, vlastní chuti nebo požadavků hospodáře," vysvětlil Nejdl.
Kuchařka nabízí recepty na polévky, hlavní jídla, dezerty i zákusky k pivu či vínu. Zásadní rozdíly mezi chodskou a bavorskou kuchyní prý nejsou, protože vycházejí z podobných základních ingrediencí.
Kuchařka zahrnuje recepty zejména z minulého století, v archivech se našly záznamy například z 30. a 40. let 20. století. Řada jídel se připravuje dodnes. "Zas tak daleko do archivů jsme nešli, potřebujeme současné suroviny, aby se jídla dala připravit i dnes," vysvětlil ředitel muzea.
Foto: profimedia.cz