Vafle na špejli, donuty, makronky, cupcakes ale také valašské frgály a čokoládové lanýže byly dnes k dostání na náměstí Svobody v Brně. Na festivalu sladkostí nazvaném Sweet Dream Fest je nabízela asi dvacítka stánků. Řekla Lilianna Škorpíková, která pořádala festival podruhé. Podle ní se za celý den na náměstí vystřídá odhadem asi 5000 návštěvníků.
Zájem dětí vzbudila vafle na špejli namočená v čokoládě a posypaná lentilkami. Pozornosti ale neušly ani velké donuty s různými příchutěmi, malé makronky v mnoha barvách ani tradiční palačinky. Nechyběly trdelníky a různé dortíky. "Zatím tady nebyla žádná podobná akce, která by slučovala malé lokální výrobce věnující se sladkému. Je to zajímavý koncept a člověk, který má rád sladké, si na jednom místě může vybrat cokoliv," uvedla Škorpíková.
Pro děti byl na náměstí stan, kde si mohly malovat nebo vyrábět. "Máme taky řemeslné stánky na malovaná trika se sladkou tematikou nebo na ručně dělané dřevěné magnetky. Letos jsme festival obohatili o stánek se slaným. Je dobré, když se sladké proloží slaným. Navíc když si maminky s dětmi dají něco sladkého, tatínci mohou zvolit klobásku," řekla Škorpíková. Kromě prodejců bylo na náměstí pódium, kde mohli prezentovat umělci vlastní hudbu.
Mezi prodejci nechyběl stánek Terezy Navrátilové z Brna, která vyrábí čokoládové lanýže a bonbony. Nabízí klasické kousky jako nugát nebo marcipán, ale také bonbony se slivovicí a whisky nebo bonbony nazvané indická masala obsahující indické koření. Výroba jednoho bonbonu přitom není jednoduchá. "Má tři fáze. Nejprve se vaří ganáž, která tvoří centrum bonbonu. Je tam smetana, čokoláda a potom suroviny jako oříšky, ovoce, alkohol nebo karamel případně koření. Druhou fází je zpracování, takže ruční koulení nebo krájení nožem. Třetí fáze je obalování ve vytemperované čokoládě a zdobení, zlatění nebo barvení. To je nejnáročnější práce," popsala práci Navrátilová.
Každá z fází podle ní trvá většinou jeden den, záleží na složitosti bonbonu a na objednávkách. "Když je hodně práce, jsme schopní udělat 4000 až 5000 bonbonů za týden, tedy pět pracovních dnů," dodala Navrátilová. Má jednu pomocnici a v případě potřeby ještě brigádníky.