Nejchutnější odrůdou jablek z loňské úrody je odrůda Angold. Rozhodla o tom minulý týden degustace jablek v Holouvousích na Jičínsku, kterou pořádal tamní Výzkumný a šlechtitelský ústav ovocnářský. Odrůda Angold byla úspěšná i v minulých letech. Loni byla pátá a v letech 2010 a 2011 obsadila třetí místa. O pořadí 43 posuzovaných odrůd letos rozhodlo 121 degustátorů, řekl ovocnář František Paprštein z holovouského ústavu. Degustaci ústav pořádal po 49.
Odrůdu Angold vyšlechtili výzkumníci z Holovous křížením odrůd Antonovka a Golden Delicious. Do registru odrůd byl Angold zapsán v roce 1995. Plody Angoldu jsou velké až velmi velké. Jsou světle zelené, kryté více než z poloviny hnědočerveným líčkem. Odrůda se vyznačuje odolností vůči strupovitosti, skladovat se dá až do dubna.
Vzorky Angoldu degustátory nejvíce zaujaly výbornou šťavnatostí, konzistencí dužniny, celkovou chutí a vůní. Degustátoři vedle toho hodnotili i slupku, kyselost a vzhled. Jablka posuzovali naslepo, jejich název neznali.
Za Angoldem skočily na druhém a třetím místě kříženci HL 2010 a HL 2350, které také vyšlechtili v Holovousích. Odrůdy patří mezi takzvané novošlechtění a dosud neprošly registrací a nemohly být tedy ani uvedeny na trh. Loňský vítěz, odrůda Meteor, letos skončil na čtvrtém místě. V obchodní síti silně zastoupené odrůdy Golden Delicious, Jonagold, Pinova či Idared se letos nijak neprosadily a skončily ve druhé polovině pořadí.
Degustace mají dát ovocnářům obrázek o tom, které odrůdy konzument preferuje jako nejchutnější. U nově vyšlechtěných odrůd mají napovědět, které by mohly mít perspektivu. Prosadit nově vyšlechtěnou odrůdu do velkovýsadeb a následně do obchodní sítě je však podle ovocnářů obtížné, protože na to je potřeba mnoho peněz na propagaci.
Jablka jsou v ČR ovocem s nejvyšší spotřebou. Průměrný Čech ročně sní přes 20 kilogramů jablek či výrobků z nich. Celková spotřeba čerstvého ovoce v Česku se pohybuje zhruba na 80 kilogramech na osobu a rok.